גזזת חתולים: מה זה אומר?

גזזת חתולים

תוכן עניינים

מאמרים נוספים :

האם אתה מודאג לגבי גזזת בחתולים?

גזזת בחתולים עלולה לגרום לנגעים בעור אצל חיות מחמד אחרות כמו גם בבני אדם. מאמר זה יסביר הכל על גזזת בחתולים, החל מתסמינים וכיצד היא מתפשטת, ועד לטיפול ומניעה. 

חשוב לזכור שחתולים סובלים מבעיות רבות אחרות בעור שלהם, כך שאם אתה מבחין בבעיה בעור של החתול שלך ייתכן שזו לא בהכרח גזזת. יכול להיות שיש לך חתול עם אלרגיות , יש נגיעות פרעושים או שקרדית אבובית היא שגורמת לבעיה. 

אז איך תדעו אם בעיות העור של החתול שלכם נגרמות על ידי גזזת? בוא נגלה.

מהי גזזת בחתולים? 

יסלח לך לחשוב, בשל שמה, שגזזת היא סוג של תולעת. עם זאת, גזזת בכלל לא נגרמת מתולעת. אז מה גורם לגזזת חתול? למרות שמה המטעה, גזזת נגרמת על ידי זיהום פטרייתי. 

משפחת הפטריות הגורמת לגזזת ידועות בשם דרמטופיטים. דרמטופיטים שונים יכולים להדביק מינים שונים של בעלי חיים, עם זאת, יש הרבה הצלבה, כלומר בני אדם וכלבים רגישים גם לגזזת מחתולים. 

איך חתולים מקבלים גזזת? 

דרמטופיטים מתפשטים בקלות רבה בין בעלי חיים או אנשים נגועים. אך גזזת יכולה להיתפס גם מחפצים או משטחים מזוהמים. פטריית הגזזת על כל משטח לא מטופל יכולה להימשך עד שמונה עשר חודשים. כלומר, זיהום צולב ממברשות מזוהמות, מצעים או פריטים אחרים הוא נפוץ אם לא נעשה שימוש בהיגיינה נאותה. 

משמעות הדבר היא שאפילו חתולים בבית נמצאים בסיכון. במיוחד אם להורה חיית המחמד יש מגע עם חיות אחרות או ציוד מזוהם לחיות מחמד. בעיה נוספת עם חתולים שמקבלים גזזת היא שהם יכולים לשאת את הפטרייה מבלי להראות שום סימנים. נשאים א-סימפטומטיים אלו יכולים להפיץ את הפטרייה לחתולים אחרים, כלבים, או אפילו אנשים, מבלי שיהיה ברור שהם המקור.

סימנים של גזזת בחתולים 

הסימפטומים של גזזת בחתולים אינם פשוטים כפי שאתה עשוי לחשוב. לדוגמה, גזזת נקראת מכיוון שנגעי העור הקירחים והקרודים הם לרוב עגולים או בצורת טבעת. עם זאת, זה לא תמיד המקרה, ונגעי עור יכולים להיות בעלי צורה לא סדירה ומשתנים בגודלם. 

לחלק מהחתולים עם גזזת יש פרווה מעט מצונפת או ציפורניים שבירות ומתקלפות. וחלקם לא יראו סימנים כלל. זה אומר שחשוב לבדוק את החתול שלך על ידי וטרינר אם יש סימפטומים של עור או פרווה. לא משנה כמה קל. אם אתה, בן משפחתך או אחר מחיית המחמד שלך מאובחנת עם גזזת, עליך לבדוק את החתול שלך על ידי הוטרינר גם אם הם נראים בסדר.

כמה זמן חתולים מדבקים עם גזזת? 

אם הגזזת של החתול שלך לא מטופלת, היא עשויה להישאר נגועה ומידבקת במשך כחצי שנה. עם זאת, גם עם הטיפול הנכון שניתן במינון הנכון, החתול שלך עדיין יהיה מדבק למשך שלושה שבועות לפחות. אל תשכח עם זאת, הם עלולים גם לזהם את הסביבה שלהם במהלך תקופה זו. 

אתה עשוי לתהות, אם זה המקרה, כמה זמן צריך חתול עם גזזת להיות בהסגר? ובכן, עליך להתייחס לחתול שלך וסביבתו כמדבקים ולהמשיך בטיפול עד שנבחנו שליליים להתרבות דרמטופיטים פעמיים. הווטרינר שלך יוכל לייעץ לך מתי בטוח להפסיק את הטיפול.

טיפול בגזזת בחתולים 

למרבה הצער, אין תרופות ביתיות יעילות לגזזת. ניתן להשתמש בטיפולים אנטי-פטרייתיים מקומיים ובעל פה וידרשו להירשם על ידי הווטרינר שלך. חשוב להקפיד על הוראות הוטרינר, ולא להפסיק את הטיפול התרופתי מוקדם או להחמיץ טיפול כלשהו. 

אתה עלול להתפתות לשטוף את החתול שלך באמבטיה, כדי לעזור לנקות את הגזזת מהר יותר. אבל האם כדאי לרחוץ חתול עם גזזת? התשובה היא לא. אלא אם הוטרינר שלך רשם שמפו תרופתי נגד פטריות, עדיף לא לרחוץ את החתול שלך. כי שמפו רגיל לחיות מחמד לא יהיה יעיל, ואתה תגרום ליותר זיהום סביבתי.

טיפול בגזזת בבית 

אם החתול שלך או חיית מחמד אחרת אובחנו עם גזזת, עליך להימנע ממגע ישיר איתם וללבוש כפפות כאשר אתה מטפל בהם. במידת האפשר, כדאי לשמור אותם מוגבלים לאזור בבית שבו אין להם מגע ישיר עם חיות מחמד או אנשים אחרים. 

כך תוכלו גם לצמצם את ההתפשטות ולצמצם את הזיהום הסביבתי למינימום. יש לחטא מדי יום משטחים וחפצים שהם במגע איתם. כמו מסרקים, מברשות, קערות מזון וחפצים אחרים.

האם בני אדם יכולים לקבל גזזת מחתולים? 

בני אדם וכלבים יכולים לקבל גזזת מחתולים באמצעות מגע ישיר או מגע עם משטחים מזוהמים. 

האם גזזת יכולה לחיות באשפה של חתולים? 

דרמטופיטים, הפטרייה הגורמת לגזזת, יכולים לחיות על משטחים וחפצים, לרבות מסרקים, קערות ואשפה של חתולים עד 18 חודשים. לכן, אם החתול שלך מאובחן עם גזזת, חשוב להתמודד גם עם נבגי הפטרייה בסביבה.

מניעת גזזת בחתולים 

אמנם חיטוי מברשות לחיות מחמד ושימוש באמצעי היגיינה קפדניים לאחר טיפול בבעלי חיים אחרים יסייעו להפחית את הסיכוי לגזזת. אך, למרבה הצער לא ניתן למנוע זאת. עם זאת, אם אתה יודע מה לחפש אתה יכול לזהות את הסימנים מוקדם. 

אם תצחצח את החתול שלך באופן קבוע, תדע מה נורמלי עבורו ותבחין במהירות בכל שינוי שיכול להצביע על בעיה. אם אתה מודאג אם לחתול שלך יש גזזת, הווטרינר שלך יכול לשלוח כמה מברשות פרווה למעבדה כדי לבדוק אם יש דרמטופיטים.

סיכום 

גזזת יכולה להיות בעיה אמיתית. היא עלולה לגרום לנגעים בעור במשפחה ובחיות מחמד אחרות. אם אתה מבחין בשינויים כלשהם בעור או פרוות החתול שלך, עליך לקחת אותם לווטרינר. אם הווטרינר מאבחן גזזת, עקוב מקרוב אחר פרוטוקול הטיפול. כך לוודא שהזיהום מתבהר במהירות ולא חוזר. 

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן