סכרת אצל חתולים: כל המידע שחשוב שתדע

סכרת אצל חתולים

תוכן עניינים

מאמרים נוספים :

סכרת אצל חתולים היא מצב שכיח יחסית, המשפיע על כמעט 1% מהחתולים בשלב מסוים בחייהם.  סוכרת יכולה להיות מסובכת לאבחון ומאתגרת לניהול. חלק מהחתולים נכנסים להפוגה בסוכרת עם טיפול מהיר ויעיל. אך רוב החתולים דורשים טיפול לכל החיים.

החדשות הטובות הן שרוב החתולים הסוכרתיים ממשיכים לחיות חיים ארוכים ובריאים, במיוחד אם אתה מאבחן את המצב מוקדם ועוקב אחר המלצות הטיפול של הוטרינר שלך. עם זאת, ללא טיפול, סוכרת עלולה להוביל לסיבוכים חמורים כולל רעב, חמצת קטומית סוכרתית ואפילו מוות. 

מה גורם לסכרת אצל חתולים?

סוכרת היא הפרעה בוויסות הגלוקוז (סוכר) בדם. חתולים עם סוכרת חווים תקופות ממושכות של היפרגליקמיה (רמת גלוקוז גבוהה בדם), הגורמת לסימנים הקליניים ולהשלכות השליליות שאנו מקשרים למצב זה.

בחתול בריא, רמות הגלוקוז בדם מווסתות על ידי אינסולין, הורמון המיוצר על ידי הלבלב. כאשר רמות הגלוקוז בדם גבוהות, הלבלב משחרר אינסולין. תאי הגוף מגיבים לשחרור אינסולין על ידי העברת גלוקוז מהדם אל תוך התאים, תוך הורדת רמת הגלוקוז בדם של החתול. 

בחתול עם סוכרת, אין מספיק אינסולין כדי לעורר את תנועת הגלוקוז לתוך התאים. לכן, לחתול חולה סוכרת יש רמות סוכר גבוהות באופן מתמשך. בינתיים, התאים ממש מורעבים מתזונה. 

אם אתה מכיר סוכרת בבני אדם, סביר להניח ששמעת על ההבחנה בין סוכרת מסוג I וסוג II. סוכרת מסוג I מתרחשת כאשר הלבלב אינו יכול לייצר מספיק אינסולין. סוכרת מסוג II, לעומת זאת, נגרמת מתנגודת לאינסולין, או חוסר תגובה של הגוף לאינסולין. לחתולים סוכרתיים יש בדרך כלל סוכרת מסוג II. הגוף שלהם מייצר אינסולין, אבל התאים שלהם הפכו עמידים להשפעות האינסולין. גורמי הסיכון לסוכרת מסוג II בחתולים כוללים השמנת יתר, חוסר פעילות גופנית, גיל ושימוש בסטרואידים (כגון פרדניזון). 

לעומת זאת, כלבים מפתחים סוכרת מסוג I. סוכרת אצל כלבים נגרמת מייצור לא מספיק של אינסולין בתוך הלבלב. 

מהם התסמינים של סכרת בחתול?

הסימנים השכיחים ביותר לסוכרת הם צמא מוגבר, השתנה מוגברת וירידה במשקל למרות תיאבון סוער. בעלים מבחינים לעתים קרובות בחתול שלהם שותה הרבה מים. או שהחתול שלהם לא אוכל , או שהחתול יורד במשקל

ככל שהסוכרת של חתול הופכת מתקדמת יותר, עלולים להתפתח סימני מחלה בולטים יותר. חתולים עלולים לפתח חולשה בחלק האחורי, מצב המכונה נוירופתיה סוכרתית. במקרים מסוימים, חתולים עלולים לחלות מאוד במצב מטבולי הידוע קטואצידוזיס סוכרתי. מצב זה קשור להקאות, שלשולים, חוסר תיאבון, עייפות ומוות. 

כיצד לבדוק סכרת אצל חתולים

אם אתה או הווטרינר שלך חושדים שהחתול שלך סובל מסוכרת, חשוב להתחיל בבדיקה גופנית יסודית. הווטרינר שלך יעריך מקרוב את החתול שלך. הוא יחפש עדויות למצבים רפואיים אחרים שעלולים להיחשב בטעות לסוכרת. 

לאחר מכן, הווטרינר שלך ימליץ על בדיקות מעבדה, כולל ספירת תאי דם מלאה (CBC), פרופיל ביוכימיה בסרום ובדיקת שתן. בדיקות אלו יכולות לעזור לשלול מצבים אחרים שעלולים להיחשב בטעות לסוכרת. כגון יתר בלוטת התריס, אי ספיקת כליות בחתולים ודלקת לבלב בחתולים

רמת גלוקוז גבוהה בדם ונוכחות גלוקוז בשתן מצביעות על אפשרות של סוכרת. עם זאת, ייתכן שתידרש בדיקת אישור נוספת, כגון בדיקת פרוקטוזאמין. חלק מהחתולים מפתחים רמת סוכר גבוהה בדם כשהם לחוצים (היפרגליקמיה במתח). לכן חשוב לוודא שההיפרגליקמיה משמעותית לפני תחילת הטיפול.

כיצד לטפל בסוכרת בחתול

מטרת הטיפול בסוכרת היא לייצב את רמות הגלוקוז בדם של החתול שלך. הווטרינר שלך ישאף למנוע את הסימנים הקליניים ואת הסיבוכים הפוטנציאליים של סוכרת. תוך מזעור הסיכון להיפוגליקמיה (רמת גלוקוז נמוכה בדם) מסכנת חיים.

יש להאכיל חתולים סוכרתיים בתזונה דלת פחמימות. דיאטות מרשם הן לרוב האפשרות הטובה ביותר. אם כי כמה דיאטות ללא מרשם יכולות גם להועיל. שוחח עם הווטרינר שלך על התזונה הטובה ביותר עבור החתול הסוכרתי שלך. האכלה בכמויות עקביות של דיאטה דלת פחמימות היא עמוד התווך של הטיפול בסוכרת חתולים. 

זריקות אינסולין הן גם מרכיב חשוב בטיפול בסוכרת. סביר להניח שהחתול שלך יזדקק להזרקת אינסולין פעמיים ביום למשך שארית חייו. בעוד שחלק מהחתולים עוברים הפוגה בסוכרת עם טיפול, חתולים רבים דורשים טיפול לכל החיים. ישנם מגוון אינסולינים זמינים לשימוש בחתולים. הווטרינר שלך יבחר את האינסולין הטוב ביותר עבור החתול שלך על סמך יעילות, זמינות, התקציב שלך וגורמים אחרים. 

הווטרינר שלך יעבוד איתך גם כדי לטפל בכל זיהומים מקבילים שיש לחתול שלך. חתולים עם סוכרת רגישים יותר לזיהומים, כגון מחלות שיניים ודלקות בדרכי השתן. זיהומים אלו עלולים להפוך את הסוכרת לקשה משמעותית לוויסות. איתור וטיפול בזיהומים משניים הם מרכיב חיוני בניהול סוכרת. 

במהלך השלבים המוקדמים של הטיפול, החתול שלך יזדקק לניטור גלוקוז קבוע. זאת כדי לכוונן את מינון האינסולין שלו. ניטור זה כולל בדרך כלל עקומות גלוקוז לאורך כל היום המבוצעות בבית החולים הווטרינרי. אך ייתכן והווטרינר שלך יוכל להציע אפשרויות לניטור בבית. ביקורים וטרינריים חוזרים והתאמות אינסולין שכיחים בשלבים המוקדמים של הטיפול בסוכרת. ושלב מוקדם זה של טיפול בסוכרת עלול להיות יקר יחסית ואורך זמן רב. עם זאת, לאחר שנמצא מינון האינסולין האופטימלי של החתול שלך, תדירות הביקורים הווטרינריים של החתול שלך עשויה לרדת עד אחת לשלושה חודשים.

סיכום

סוכרת בחתולים היא גורם שכיח יחסית לצמא/השתן מוגבר וירידה במשקל אצל חתולים מבוגרים. אם לחתול שלך יש סימנים של סוכרת, שוחח עם הווטרינר שלך לגבי בדיקה למצב זה. אבחון מוקדם יכול לשפר את התוצאות של החתול שלך. ולשפר את הסבירות לניהול מוצלח של מצבו של החתול שלך. עם אבחון מהיר וטיפול נכון, רוב החתולים עם סוכרת יכולים להמשיך לחיות חיים בריאים יחסית. 

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן