מה משמעות צבע החניכיים של הכלב שלך?

תוכן עניינים

מאמרים נוספים :

החניכיים של הכלב שלך יכולות לתת לך מושג לגבי בריאותו. חניכיים בריאות לכלב הן בצבע ורוד. כאשר צבע זה ותכונות תקינות אחרות משתנות, כגון לחות וטמפרטורה, יכול להיות שמשהו לא בסדר ויש ללכת לוטרינר. צבע החניכיים של כלב חולה יכול להיות כחול, שחור, לבן חיוור או אדום בוהק. חניכיים של כלבים שאינן ורודות יכולות להעיד על בעיות החל ממחלת חניכיים ועד אי ספיקת לב. לפניכם המשמעות של צבעי חניכיים שונים לכלבים ובעיות חניכיים אחרות שצריך לשים לב אליהן.

איך נראות חניכיים רגילות של כלבים?

חניכיים רגילות צריכות להיות בצבע ורוד מסטיק. בלחיצה עם האצבע המורה, החניכיים אמורות להתבהר לצבע לבן או ורוד חיוור. לאחר מכן במהירות (בתוך שתי שניות)אמורות לחזור לצבע הוורוד הרגיל כאשר מורידים את האצבע מהחניכיים. משך הזמן שלוקח לחניכיים לחזור לצבע הוורוד הרגיל לאחר הלחיצה עליהן נקרא זמן מילוי נימי, או CRT. החניכיים צריכות להיות גם חלקות או רטובות. הן לא צריכות להיות דביקות או יבשות.

בעיות חניכיים אצל כלבים

חניכיים כחולות:

אם כמויות לא מספקות של חמצן מוזרמות דרך אספקת הדם של הכלב. החניכיים שלו עלולות להפוך לכחולות או סגולות. צבע חניכיים זה מכונה מבחינה רפואית ציאנוזה. ציאנוזה יכולה להיגרם על ידי מגוון רחב של בעיות. דלקת ריאות, אי ספיקת לב גדושה, תרומבואמבוליזם ריאתי ובעיות נשימה אחרות עלולות לגרום לצבע חניכיים כחול אם המצב חמור, בגלל ירידה בדם המחומצן. כל התנאים הללו חמורים מאוד.

חניכיים ורודות בהירות או לבנות:

אם קיים מחסור בדם או בהמוגלובין בכלב, החניכיים עשויות להיות ורודות חיוורות או אפילו לבנות. לרוב זהו סימן לאנמיה או לאובדן דם חריף. מחלות רבות עלולות לגרום לאנמיה, וטראומה יכולה לגרום לאובדן דם חמור וחריף. מכיוון שלגוף אין מספיק דם, הצבע הוורוד הרגיל דוהה. מצבים הגורמים לאנמיה הם חמורים מאוד.

חניכיים אדומות בהירות:

אם החניכיים של הכלב שלך אדומות מאוד או ורודות עזות, ייתכן שהן חמות יתר על המידה או שיש לכלב דלקת בטן או דלקת חניכיים. כלבים עם מכת חום מופיעים לרוב עם חניכיים אדומות בהירות כשהם מתנשפים בניסיון להוריד את טמפרטורת הגוף שלהם. חניכיים אדומות בהירות הן גם סימן שיש דלקת בחניכיים או שהן מזוהמות. שתי בעיות החניכיים הללו עלולות לגרום לדימום החניכיים ביתר קלות ועלולות להיות כואבות.

גידולים בחניכיים:

גידולי פה נמצאים בדרך כלל בחניכיים של כלבים. לפעמים הגידולים הללו שפירים או חולפים מעצמם, ובפעמים אחרות הם סרטניים או מדבקים. פפילומטוזיס היא מחלה ויראלית שמתפשטת בקלות מכלב לכלב. היא גורמת ליבלות ורודות ובשרניות על החניכיים, יחד עם אזורים נוספים בגוף. אלה בדרך כלל אינם מדאיגים כמו סוגים אחרים של גידולים. גידולים אחרים יכולים להיות סרטניים ולגרום לבעיות בריאותיות חמורות בכלב, בנוסף לבעיות אכילה וכאבים.

חניכיים מדממות:

דלקת סטומטיטיס, דלקות חניכיים וגידולים עלולים לעיתים קרובות לגרום לחניכיים של כלב להיות מאוד רגישות ונוטות לדימומים. אם לכלב שלך יש חניכיים מדממות, הוא צריך להיבדק על ידי וטרינר כדי להעריך מדוע.

מניעת בעיות חניכיים אצל כלבים

בהתאם לסיבה לבעיית החניכיים, ייתכן שהיא ניתנת למניעה.

  • חניכיים כחולות: מחלות המעכבות נשימה תקינה וחמצן יגרמו לחניכיים כחולות. לרוב מחלות אלו בלתי נמנעות. הקפד לא לעשן סביב הכלב שלך. קבל טיפול וטרינרי בהקדם האפשרי אם הכלב שלך מתקשה לנשום מכל סיבה שהיא.
  • ורוד בהיר או חניכיים לבנות: יש לטפל באופן מיידי באיבוד דם חריף ובמחלות הגורמות לאנמיה כדי לסייע במניעת התפתחות חניכיים חיוורות או לבנות.
  • חניכיים אדומות בהירות: שמירה על טמפרטורת גוף תקינה של כלבך תסייע במניעת חניכיים אדומות בוהקות, שרואים בכלב שחום גופו גבוה. אם החניכיים האדומות הללו נובעות מדלקת סטומטיטיס או דלקת חניכיים, יש לבצע טיפול שיניים קבוע למניעה.
  • גידולים בחניכיים: ניתן להפחית את הופעת היבלות על ידי הגבלת החשיפה לכלבים שיש להם כיום יבלות ורודות. אם הגידולים הינם סרטניים אין דרך ידועה למנוע לחלוטין את התרחשותם.
  • חניכיים מדממות: אם החניכיים מדממות עקב בריאות שיניים לקויה, צחצוח שיניים באופן קבוע ומתן טיפול שיניים מתאים הוא חיוני לשמירה על בריאות החניכיים.

טיפול בבעיות חניכיים בכלבים

תכניות הטיפול משתנות בבעיות חניכיים בכלבים. לבעיות חניכיים הקשורות למצבי נשימה, לעיתים יש צורך בטיפול מיידי בחמצן בנוסף לתרופות ספציפיות למצב. עבור חניכיים ורודות או לבנות, כלב עשוי להזדקק לעירוי דם עקב אנמיה או איבוד דם. אם מדובר בגידול, ייתכן שיהיה צורך בניתוח כדי להסיר אותו מהחניכיים. טיפול שיניים הכולל ניקוי, עקירת שיניים, תרופות ולעיתים אפילו טיפולי לייזר עשוי להיות נחוץ כדי לטפל בדימום או בחניכיים אדומות בוהקות. לבסוף, אם הכלב מתחמם יתר על המידה ויש לו חניכיים אדומות בוהקות, קירורו אמור לטפל בבעיה.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן