מהי בריונות ברשת?איך נוכל לזהות אותה?

stop bullying

תוכן עניינים

מאמרים נוספים :

כאשר אדם צעיר משתמש באינטרנט או בטכנולוגיה כדי להטריד, לאיים, להביך או לכוון אדם אחר, אדם זה נקרא בריון ברשת. בדרך כלל, בריונות ברשת כרוכה בזוגות ובני נוער. אבל זה לא נדיר שמבוגרים חווים גם בריונות ברשת ושיימינג ציבורי. 

בהשוואה לבריונות מסורתית, ההשפעות של בריונות ברשת הן לרוב משמעותיות יותר. לא רק שהמסרים הפוגעים מגיעים לקהל בלתי מוגבל, אלא שהמילים והתמונות נשמרות לרוב ברשת. 

גם אם מישהו מוחק פוסט מרושע, רוב הסיכויים שהוא עדיין זמין בצורה כלשהי, כגון צילום מסך או הודעת טקסט משותפת. וגרוע מכך, אלה שממוקדים על ידי בריוני רשת לרוב אינם יודעים מי מציק להם. כך שלעתים קרובות אין להם דרך להביא את זה לקיצו.

סוגי בריונות ברשת

ילדים מחוברים עכשיו יותר מתמיד. מדי יום הם משתמשים בסמארטפונים, בטאבלטים ובמחשבים שלהם. לא רק כדי לחקור חומר לבית הספר אלא כדי להתרועע עם חברים ובני משפחה. למעשה, שליחת הודעות טקסט ושימוש במדיה חברתית היא אחת הדרכים המובילות שבהן ילדים מתקשרים עם אחרים.

אבל בדיוק כמו כל פעילות חברתית אחרת, ההזדמנות לבריונות קיימת. בעוד שישנן מספר דרכים שבהן ילדים מציקים לאחרים באינטרנט, רוב ההטרדות המקוונות מתחלקות לאחת מחמש קטגוריות. אלה כוללים הטרדה, התחזות, שימוש בתמונות, יצירת אתרים ושיימינג בווידאו. הנה מה שאתה צריך לדעת על הסוגים הנפוצים ביותר של בריונות ברשת.

הַטרָדָה

הטרדה של מישהו היא שיטה נפוצה לבריונות מקוונת. סוג זה של בריונות ברשת מתרחש כאשר מישהו משתמש בטכנולוגיה כדי לייסר אדם אחר. אחת הדרכים שבהן ילדים מטרידים אחרים היא על ידי השתתפות במלחמות אזהרה. זה מתרחש כאשר הם משתמשים בכפתור הדיווח של אתר כדרך לגרום לאדם אחר להסתבך או להעיף אותו במצב לא מקוון – גם כאשר הוא אינו עושה דבר רע.

ילדים גם משתתפים במלחמות טקסט או התקפות טקסט. סוג זה של הטרדה מתרחש כאשר ילדים מתאספים על המטרה ושולחים מאות הודעות טקסט. התקפות אלו לא רק גורמות למצוקה רגשית. אלא יוצרות חשבון סלולרי גדול אם אין לך הודעות טקסט בלתי מוגבלות. ילדים עשויים לפרסם הערות גסות, מרושעות או מעליבות באפשרות הצ'אט. הן באתרי משחקים והן באתרי רשתות חברתיות כגון פייסבוק, טוויטר ואינסטגרם. 

התחזות

צורה נפוצה נוספת של בריונות ברשת היא התחזות, כאשר אדם אחד מתחזה לאדם אחר באינטרנט. אחת הנפוצות ביותר היא לפרוץ לחשבון או לגנוב את הסיסמה ולבצע שינויים בפרופיל היעד.

ברגע שתהיה להם גישה, הם עלולים לפרסם דברים מיניים, גזעניים או דברים בלתי הולמים. וזה כדי להרוס את מעמדו החברתי ואת המוניטין של המטרה. לחלופין, הם עשויים לשוחח עם אנשים אחרים תוך שהם מעמידים פנים שהם הקורבן. הם יאמרו דברים מרושעים במטרה לפגוע ולהכעיס את החברים או מכריו של המטרה.

קאטפיש- תופעה של התחזות כבריונות ברשת

אם הם לא יכולים לגשת לחשבון של האדם, טקטיקה נוספת הנפוצה היא לפתח שם מסך או חשבון מדיה חברתית הדומה לשם המסך של היעד. לאחר מכן לפרסם הערות גסות או פוגעות תוך התחזות למטרה. תמונות אמיתיות של הקורבן עשויות לשמש כדי לגרום לחשבון להיראות אותנטי.

קאטפיש הוא צורה נוספת של התחזות הנפוצה באירועי בריונות ברשת. במצבים אלה, ילדים מעמידים פנים שהם מישהו אחר כדי לפתות אדם תמים למערכת יחסים מזויפת.

צילומים לא הולמים

אנשים שמטרידים אחרים ברשת ישתמשו לפעמים בתמונות כדי להציק או לבייש אנשים אחרים. תמונות אלו עשויות לכלול תמונות מביכות או בלתי הולמות ששותפו איתם באופן פרטי או שצולמו מבלי שהמטרה ידעה כמו בחדר אמבטיה או חדר הלבשה.

לאחר מכן הם משתמשים בתמונות אלה ככלי נשק ומפרסמים אותן במדיה החברתית או באתרי שיתוף תמונות. זאת כדי שכל אחד באינטרנט יוכל לצפות ולהוריד. במקרים אחרים, הם עשויים לשלוח מיילים המוניים או הודעות טקסט הכוללות תמונות עירום או משפילות של המטרה.

התנהגות זו נקראת לעתים קרובות " סקסטינג", וברגע שהתמונות נשלחות, אין דרך לשלוט בה. ניתן להפיץ את התמונות למאות אנשים תוך מספר שעות בלבד. פעמים אחרות, ילדים ישתמשו בתמונות מביכות כדרך לשלוט או לסחוט את הקורבן.

כיצד להגיב לבריונות ברשת?

דווח אך אל תגיב

אחת הטעויות הגדולות ביותר שילדים עושים היא להגיב לבריונות ברשת. לא להגיב עם פוסט שנלחם בחזרה או מנסה להסביר. קשה להימנע מלהגיב למשהו לא נכון. אך סוג זה של אינטראקציה הוא בדיוק מה שהאדם המציק ברשת מקווה לו.

סביר יותר שבריונות ברשת תיעלם אם לא תהיה תגובה מהמטרה. זכרו, התגובה רק מאפשרת להסלים את המצב. כך שבטוח יותר לילדכם להתעלם מהפוסטים ולחסום את האדם.

בינתיים, אתה צריך לעזור לדווח על הבריונות ברשת לאנשים המתאימים. הקפד לתעד כל דבר מפליל! כך תוכל לספק ראיות לגופים המתאימים לכשתצטרך.

לסיום,

במקום לשלוט בגישה המקוונת, מקד את המאמצים שלך בחינוך ילדך לגבי הסיכונים של בריונות ברשת. דבר איתם על איך לעשות בחירות חכמות באינטרנט. למד אותם כיצד לדווח על בריונות ברשת אם היא מתרחשת. שמירה על דיאלוג פתוח עם ילדיכם על בריונות ברשת היא הדרך היעילה ביותר להתמודד עם הנושא. 

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן