כיצד תגלה את גיל הסוס שלך לפי שיניו?

שיני סוס

תוכן עניינים

מאמרים נוספים :

אנשים רבים חושבים שאפשר לדעת את גילו של סוס לפי השיניים שלו. זה לא ממש נכון, שיניו של סוס אינן כמו הטבעות של עץ שמראות את הצמיחה של כל שנה. זיהוי גילו של סוס לפי השיניים אינו מדויק ב-100 אחוז, אבל זה ייתן לך טווח משוער. ככל שהסוס צעיר יותר, השיניים יהיו קרובות יותר לגילו האמיתי. ככל שהסוסים מתבגרים, גורמים רבים יכולים להשפיע על מצב השיניים ולהקשות על הערכת הגיל. דברים כמו תחזוקה בסיסית, תזונה, תנאי מרעה, גנטיקה, כולם משחקים תפקיד בהזדקנות שיני הסוס עצמם.

שיני סוס תינוק

סייחים מקבלים שיני חלב ראשונות זמן קצר לאחר הלידה. שיני החלב הסופיות גדלות עד שהסייח ​​בן כתשעה חודשים. השיניים הקבועות הראשונות מתחילות לצמוח כאשר הסוס בן שנתיים לשלוש. זה לא יוצא דופן שבעל סוס ימצא שן במזון או על הקרקע. שיני החלב נושרות בהדרגה, וכל השיניים הקבועות גדלות בסביבות גיל חמש. שיני חלב הן בצבע חיוור יותר וקצרות יותר משיניים קבועות.

שיניים של סוס מתבגר

זמני ההתפרצות של החותכת המרכזית העליונה (2.5 שנים), החותכת האמצעית העליונה (3.5 שנים), חותכת הפינה העליונה (4.5 שנים).

השיניים הקבועות החדשות קעורות למדי על פני השטח שלהן וה"קערות" הללו ביחד עם הזווית. הם האינדיקטורים של בן כמה סוס יכול להיות.
"וו" הממוקם בקצה האחורי של הלסת נראה לעתים קרובות בגיל 6-7 שנים, ולאחר מכן שוב בגיל 11-13 שנים. בשל השונות הזו בהתרחשות, היא אינה נחשבת מכרעת בקביעת גיל הסוסים.

כשהסוס משתמש בשיניו במרעה, המשטחים הקעורים הופכים שטוחים יותר. עד שסוס יהיה בן 11 בערך, הוא ישחק את שיניו לשטוחות. כמה מהר זה קורה תלוי בסוג המרעה שיש לו. סוסים הרועים עשב על האדמה החולית  שיניהם יהיו שטוחות יותר מאלה שניזונו רק עם חציר שגדל על אדמת חימר. 

בערך בגיל 10, החריץ של הגאלוויין מתחיל להופיע בקו החניכיים. החריץ הזה ימשיך לגדול החוצה כך שיגיע לכל אורך השן. בערך בגיל 15, החריץ יגיע עד מחצית השן , והוא יגיע עד הסוף עד גיל 19-20 שנים. עד שסוס באמצע שנות ה-20 לחייו, החריץ של הגאלוויין מתחיל להיעלם מקו החניכיים.

שיני סוס מבוגר

ככל שהסוס מזדקן, זווית השיניים גדלה. שיני החלב קצרות וישרות כמו השיניים הקבועות החדשות שבקעו. ככל שהסוס מזדקן, השיניים נעשות יותר זוויתיות והלסת הופכת לגבוהה יותר מאשר רחבה. ככל שהזווית גדלה, כך גדל גם האורך מקו החניכיים למשטח הלעיסה. השיניים גם משתנות בצורתן מצורת אליפסה לזוויתית יותר ככל שהסוס מתבגר. צבע השיניים כנראה יהיה די מצהיב ומוכתם. בשלב מסוים לאחר שנות ה-20 המאוחרות לחייהם. סוס עלול להתחיל לאבד שיניים. השיניים של הסוס אינן צומחות במשך כל חייהם, אלא יש להן תוחלת חיים משלהן. סוס ביתי עשוי להאריך ימים את תוחלת החיים של שיניו. ככל שהסוס מאבד יותר שיניים, בריאותו עלולה להיפגע. הוא עשוי להיות פחות מסוגל ללעוס חציר ועשבים קשים יותר ולדרוש תזונה מותאמת לסוסים מבוגרים.

שיני סוס נוספות

סוסים מסוימים עלולים להצמיח שיני זאב או כלב. אלו שיניים נוספות שצומחות בסרגל חסר השיניים של הפה של הסוס בין השיניים הקדמיות לאחוריות. לפעמים ייתכן שיהיה צורך להסיר את השיניים הללו אם הן מפריעות לביס או גורמות לאי נוחות לסוס. שיניים אלו צומחות בדרך כלל עד שהסוס מגיע לגיל חמש. יש סוסים שלא יהיו להם בכלל, או שעבור חלקם אולי הם לא מהווים בעיה.

טיפול בשיני הסוס

מכיוון שהשיניים של הסוס גדלות לאורך רוב תוחלת החיים שלהן, הן עשויות להישחק באופן לא שווה. הסוס שלך יצטרך להיבדק על ידי וטרינר או רופא שיניים לסוסים בערך פעם בשנה. ייתכן שיהיה צורך לטפל בסוס שלך, להסיר קצוות חדים או ווים שימנעו ממנו ללעוס כמו שצריך ת או ללבוש האקאמור בנוחות.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן