כ"ב בשבט: יום פטירתה של הרבנית

כ"ב בשבט

תוכן עניינים

מאמרים נוספים :

כ"ב בשבט מציינים את יארצייט של הרבנית חיה מושקה שניאורסון, אשת הרבי מליובאוויטש. אישה מלומדת וחכמה, נשאה את מעטה מעמדה הנערץ בצורה צנועה וחסרת יומרות.

רקע על הרבנית חיה מושקא שניאורסון

הרבנית חיה מושקא שניאורסון (נולדה תרס"א), אשת האדמו"ר מליובאוויטש, נפטרה בכ"ב בשבט תשמ"ח (1988). אישה מלומדת וחכמה, שהיית הצנועה בצורה קיצונית ויוצאת דופן.

כ"ב בשבט

נולדה בבבינוביץ', ליד העיר הרוסית ליובאוויטש, התגוררה בליובאוויטש עד סתיו 1915 כאשר עקב מלחמת העולם הראשונה, היא ומשפחתה נאלצו לברוח לרוסטוב. בשנת 1920, עם פטירת סבה, האדמו"ר החמישי מליובאוויטש, רבי שלום דובבער שניאורסון, הפך אביה לאדמו"ר השישי מלובביץ'. באביב 1924, עקב הסכנות הגוברת ליהודים ברוסטוב היא ומשפחתה עברו ללנינגרד. בסתיו 1927 נכלא אביה בשנת 1927 בגין הפצת שמירת התורה, והיא השתתפה במאמצים לשחררו שבסופו של דבר הצליחו. לאחר שחרורו עזבה משפחת שניאורסון את ברית המועצות ועברה לריגה שבלטביה.

חייה המשותפים עם רבי שניאורסון

ב-1928 נישאה לרבי מנחם מנדל שניאורסון בוורשה, הם נסעו לגור בברלין, גרמניה, שם למד באוניברסיטה המקומית. לאחר עליית הנאצים לשלטון ב-1933 הם ברחו לפריז, צרפת. כאשר הנאצים פלשו לצרפת ב-1941 הם הצליחו להימלט מצרפת על הסירה פינטו, שהייתה הסירה האחרונה שחצתה את האוקיינוס ​​האטלנטי לפני שהחל המצור על סירות ה-U. הם התיישבו בחלקת קראון הייטס בברוקלין, ניו יורק, שם כבר התיישבו הרבה חסידי ליובאוויטש. אולם אחותה הצעירה שיינה ובעלה של שיינה, הרב מנחם מנדל הורנשטיין, נלכדו בפולין ונרצחו על ידי הגרמנים בתאי הגזים של טרבלינקה.

בשנת 1950 נפטר אביה. על פי הביוגרפיה של חב"ד, רבי מנחם מנדל לא רצה בתחילה לקבל על עצמו את אדרת ההנהגה, אך חיה מושקא (יחד עם רבים מחסידי אביה) דחקה בו בהתמדה לשקול מחדש, ובשנת תש"א הוא מונה רשמית ליובאוויטש השביעי. הרבי.

הרבנית והחסידים

לרבנית חיה מושקא לא היו ילדים. אולם פעם אחת, כשילד שביקר בביתה שאל אותה, "איפה הילדים שלך?" 

היא ענתה, "החסידים הם הילדים שלי".

באדיבות לכולם, ראתה את תפקידה כפוף לחלוטין לשליחות המנהיגות היהודית של בעלה. בפומבי היא תמיד כינתה אותו כ"הרבי". כשהיא העבירה תשובה ממנו למבקשים את הדרכה שלו, היא תמיד חזרה על הניסוח המדויק שלו ווידאה שהמאזין ידע זאת. תמיד סירבה לפרש או לפרט את עצתו. היא התנגדה למאמצים בקרב הליובאוויטשים להעניק לה כבוד ציבורי.

במהלך התיק שהתנהל נגד בעלה בגין בעלות על ספריית חב"ד, העידה חיה מושקה בפני בית הדין הפדרלי ואמרה: "אבי, בעלי, יחד עם כל ספריו, שייכים לחסידים".

הרבנית חיה מושקא נפטרה ב-10 בפברואר 1988, לאחר מחלה קצרה. היא נטמנה בבית העלמין הישן מונטיפיורי בקווינס, ניו יורק. נקברה לצד אמה, הרבנית נחמה דינה, וסבתה הרבנית שטרנא שרה, וליד אביה.

עמותת קרן החומש

לאחר פטירתה, ייסד בעלה מיד ארגון צדקה על שמה. העמותה, קרן החומש (ראשי תיבות של חיה מושקא שניאורסון), משרתת מגוון מטרות. בעיקר כאלו הקשורות לתכניות חברתיות וחינוכיות דתיות של נשים. גם קמפוס של בית הספר לבנות "בית רבקה" ("קמפוס חומש") נקרא לזכרה, כמו מוסדות רבים אחרים. לאחר פטירתה, כאשר נשאל הרבי על מידת גדולתה של הרבנית, ציין "רק ה' יודע".

כותבים ומקבלים ברכה

מרגישים קצת מבולבלים? מתלבטים? תוכלו עוד היום לפנות באמצעות כתיבה לרבי ולקבל ברכה ועצה. באגרות קודש ישמחו לעזור בכתיבה ובהסבר של תשובת הרבי.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן