זריקת כלבת: באיזו תדירות חתולים צריכים זריקות כלבת?

זריקת כלבת

תוכן עניינים

מאמרים נוספים :

באיזו תדירות חתולים צריכים זריקת כלבת? זו שאלה שרבים מהורים לחיות מחמד מוצאים את עצמם שואלים וזה מובן בהתחשב בעובדה שהווטרינרים מזהירים שכלבת היא מחלה ויראלית קטלנית ללא טיפול זמין. בשל כך, חיסון קבוע חיוני בחתולים למניעת מוות והתפשטות הנגיף במקרה של חשיפה. 

לרוע המזל, הכלבת נהנתה מחידוש בשנים האחרונות וכיום מהווה איום הולך וגובר על חברינו החתוליים. זה נובע במידה רבה מכך שבעלי חתולים מוותרים על חיסונים עבור החתולים המבוססים ברובם על הבית שלהם בהנחה שהם אינם בסיכון להידבק בנגיף.

עם זאת, חשוב לזכור שמריבה אחת בחצר עם חתול נגוע היא כל מה שצריך כדי שהחתלתול שלך ייחשף, וזו הסיבה שההישארות על חיסוני החתולים והחתלתולים היא כל כך חיונית ללא קשר לשאלה אם חבר הפרווה שלך מוציא את הרוב. מזמנם בפנים או בחוץ.

מה זה כלבת?

כלבת היא וירוס שמדביק יונקים, כולל חתולים, כלבים ובני אדם. זה מועבר בדרך כלל דרך הרוק כאשר בעל חיים נגוע נושך יונק אחר. משדרים נפוצים של כלבת בצפון אמריקה כוללים עטלפים, דביבונים, שועלים ובואשים.

הנגיף משתכפל מקומית במקום הנשיכה לפני התפשטות למערכת העצבים המרכזית, וגורם לתסמינים נוירולוגיים שבסופו של דבר מובילים לתרדמת ולמוות. בעלי חיים נגועים עשויים לדגור את הנגיף במשך שבועות עד חודשים לפני שהם מראים סימנים קליניים כלשהם, אך ברגע שמופיעים תסמינים, בעלי חיים מושפעים מתים בדרך כלל תוך שבועיים. מהלך המחלה משתנה בהתאם למין, מיקום וחומרת הנשיכה וכמות הנגיף ברוק של בעל החיים המדביק.

ההצגה הקלאסית של כלבת, "כלבת זועם", מאופיינת בתוקפנות, תסיסה, עוויתות, קולות והזלת ריר מוגזמת. זהו הסוג הנפוץ ביותר שנראה בחתולים. לאחר הופעת התסמינים, הכלבת היא כמעט תמיד קטלנית, ולכן מניעה באמצעות חיסון היא חיונית.

האם חתולים בבית זקוקים לזריקת כלבת?

כן! כל החתולים החיים במדינות עם כלבת צריכים לקבל חיסוני כלבת באופן קבוע לאורך כל חייהם. למעשה, מדינות רבות דורשות שחתולים יחוסנו נגד כלבת על פי חוק. חיסון הכלבת הוא "חיסון ליבה" בארצות הברית. כלומר, הוא מגן על בעלי חיים מפני מחלה מדבקת מאוד ומסכנת חיים. כלבת היא מחלה זואונוטית. במילים אחרות, היא יכולה להיות מועברת מבעלי חיים לבני אדם. מה שהופך אותה לאיום על בריאות הציבור וגם על חיות המחמד שלך.

גם אם חתול לא יוצא החוצה או מקיים אינטראקציה עם כל בעלי חיים אחרים, תמיד יש סיכוי שהוא יכול לברוח. או שחיה משתוללת כמו עטלף או דביבון עלולה לפרוץ לביתך. מכיוון שאין טיפול לכלבת אצל חתולים והמחלה מהווה סיכון משמעותי לבני אדם, אי חיסון החתול שלך (ללא קשר אם הוא בבית או בחוץ) יכול להיות בעל השלכות קשות.

על פי חוק, וטרינרים מחויבים לדווח על חשד למקרי כלבת לרשויות הפיקוח על מחלות בעלי חיים. מדינות רבות דורשות שחתולים לא מחוסנים שנחשפו לכלבת יומתו וישלחו לבדיקה. מאחר ולא ניתן לאבחן את המחלה בבעלי חיים חיים. באזורים שבהם המתת חסד אינה נחוצה, האפשרות האחרת היחידה היא להכניס את החתול להסגר קפדני. כדי למנוע התפשטות אפשרית של המחלה. לעתים קרובות יש לעשות זאת במרפאה וטרינרית למשך עד ארבעה עד שישה חודשים. מה שעלול לעלות במהירות.

כמה זמן טובות זריקות כלבת לחתולים?

משך הזמן שבו חיסון כלבת יעיל תלוי בחיסון המסוים שניתן לחתול שלך. ישנם מספר מותגים שונים של חיסוני כלבת שאושרו על ידי משרד החקלאות של ארצות הברית (USDA) לשימוש בחתולים. וכל אחד מהם מגיע עם הנחיות ספציפיות משלו שיש לפעול לפיהן.

חלק מהחיסונים נגד כלבת חתולים חייבים להינתן מדי שנה. בעוד שאחרים יכולים להינתן כל 3 שנים. החתול שלך צריך לקבל את החיסון הראשון שלו נגד כלבת כשהם חתלתול. (בדרך כלל בסביבות גיל 3-4 חודשים), ואחריו חיזוק שנה לאחר מכן. לאחר החיזוק שלהם, החיסון נגד כלבת ניתן כל שנה או שלוש שנים. תלוי באיזה מהם משתמשים.

איזה חיסון אתה מקבל יכול להיות תלוי באיזו מרפאה החתול שלך מחוסן. כמו גם באיזה מדינה אתה חי. הווטרינר שלך יכול לספק לך מידע על איזה חיסון הוא משתמש ומה הפרוטוקול שלו.

האם זריקת כלבת יכולה לגרום לחתולים לחלות?

כמו כל החיסונים, לחיסון הכלבת יש תופעות לוואי אפשריות. תופעות הלוואי השכיחות ביותר שנראות בחתולים כוללות עייפות, ירידה בתיאבון, חום קל ונפיחות מקומית באתר ההזרקה. תופעות לוואי אלו נדירות ובדרך כלל חולפות תוך מספר ימים.

צורות קודמות של חיסון הכלבת הכילו אדג'ובנטים. שהם מרכיבים המשמשים לייצור תגובה חיסונית חזקה יותר. והם נקשרו לגידולים הנקראים סרקומות באתר הזרקת חתולים במספר קטן של מקרים. רוב המרפאות הווטרינריות עברו להשתמש בחיסוני כלבת ללא אדג'ובנטים. כדי להפחית את הסיכון לסרקומה באתר ההזרקה. והאיגוד הווטרינרי האמריקאי (AVMA) קובע כי הם מתרחשים רק במקרה אחד לכל 10,000-30,000 חיסונים. אם לחתול שלך יש גוש במקום ההזרקה שאינו חולף תוך 2-3 שבועות, קבע פגישה עם הווטרינר שלך לבדיקתו.

קיים סיכון נמוך ביותר לתגובה אלרגית עם כל חיסון שניתן לחתול שלך. אם החתול שלך מראה סימנים כגון נפיחות בפנים, פריחה בעור, כוורות, גירוד או קשיי נשימה לאחר קבלת חיסון, עליך לפנות מיד לטיפול וטרינרי.

אף חיסון אינו בטוח ב-100%. אך היתרונות של חיסון הכלבת עולים בהרבה על הסיכונים בשל חומרת המחלה וההשלכות האפשריות של אי חיסון החתול שלך.

כמה עולה זריקת כלבת לחתולים?

העלות של חיסון נגד כלבת תשתנה במידה רבה. תלוי אם אתה מקבל אותו במרפאה וטרינרית או במרפאת חיסונים, באיזה מותג של חיסון משתמשים ובאיזה אזור אתה גר. לדוגמה, חיסונים ללא אדג'ובנטיים נוטים להיות יקרים יותר מאשר אלה המכילים אדג'ובנטים. בנוסף, חיסון הכלבת לשלוש שנים יקר יותר מהחיסון הניתן מדי שנה. למרות שהוא מספק הגנה לאורך זמן.

שיחה מהירה למרפאה הווטרינרית המקומית תוכל לענות על כל שאלה שיש לך לגבי סוג או עלות חיסון הכלבת של החתול שלך. הם יכולים גם להפנות אותך לכיוון של שירותים בעלות נמוכה. שעשויים להשתמש בחיסונים ישנים או זולים יותר במידת הצורך. שכן כל חיסון נגד כלבת עדיף על שום חיסון.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן