אוזניים קרות אצל כלבים: למה זה קורה?

אוזניים קרות

תוכן עניינים

מאמרים נוספים :

נתקלת באוזניים קרות? אתה מלטף את חברך הפרוותי ונותן לו מהומה כללית כשלפתע אתה מבין שהאוזניים של הכלב שלך קרות! יש וריאציה כזו בין האוזניים של כלבים שונים, חלקם שעירים, חלקם תקליטים, וחלקם קטנים ומחודדים, אבל לכולם יש משהו משותף, המרחק שלהם מהלב.

האוזניים מכונה קיצוניות מכיוון שהן החלק הסופי של הגוף. בדיוק כמו בהונות הרגליים והזנב. ואחת הנקודות הרחוקות ביותר מליבו של הכלב שלך. זה אומר שהם רגישים יותר לשינויים בטמפרטורה.

למה האוזניים של הכלב שלי קרות?

בדיוק כמונו, הטמפרטורה של גפיים של הכלב שלך יכולה להשתנות מכמה סיבות.

חוסר שיער באוזניים

גזעים מסוימים שעירים פחות מאחרים ולחלקם אין הרבה פרווה המכסה את האוזניים. בעלי חיים אלה עשויים להיות רגישים יותר להשפעות של טמפרטורות חוץ קרירות יותר, כלומר האוזניים שלהם מרגישות קרות לאחר שנכנסו מטיול. לאנשים רבים יש אוזניים ואף קרות כמו זה, כך שזה לא בהכרח סיבה לדאגה.

גודל וגיל

גודל ומשקל יכולים להשפיע על המהירות שבה חיה מתקררת, עם גזעים רזים כמו שוטים או גרייהאונד עם מעט מאוד כיסוי שומן. באופן דומה, בעלי חיים מבוגרים מאוד או צעירים מאוד עשויים שלא להיות טובים בוויסות טמפרטורת הגוף שלהם. ספק מעיל מתאים לכלב עבור סוגי חיות מחמד אלו והימנע מחשיפה ממושכת לקור.

טֶמפֶּרָטוּרָה

אם קר בחוץ ובדיוק יצאת לטייל עם הכלב שלך, אז זה רק טבעי שהוא עשוי להרגיש קצת קריר למגע. זה במיוחד המקרה אם האוזניים שלהם התנופפו ברוח במהלך ריצה בפארק או אם הם אמיצים מספיק כדי עדיין לשחות בחודשי החורף!

היפותרמיה

כאשר טמפרטורת הגוף יורדת נמוכה מדי זה נקרא  היפותרמיה. דוגמאות, שבהן זה עלול לקרות, כוללות טבילה ממושכת במים קפואים או איבוד או פציעה במזג אוויר קר. סימני היפותרמיה כוללים פעימות איטיות, חוסר התמצאות וקריסה.

בעיות תפוצה

אם זרימת הדם של הכלב גרועה אז החלקים הרחוקים ביותר מהלב כמו אוזניו, זנבו ואצבעות רגליו עלולים להרגיש קרים למגע. זרימת דם לקויה יכולה להתרחש כאשר הלב כבר לא שואב דם סביב הגוף ביעילות.

תת פעילות בלוטת התריס

לבעלי חיים שיש להם רמות נמוכות של הורמוני בלוטת התריס עלולות להיות בעיות בחילוף החומרים שלהם ותסמינים כמו הרגשה קרירה למגע. הם עשויים גם להיות רדומים, נוטים לעלות במשקל ויש להם בעיות עם העור והפרווה שלהם.

הֶלֶם

כאשר  מתרחש הלם, הגוף מסיט את אספקת הדם לאיברים מרכזיים כדי לנסות ולהשאיר את הכלב בחיים. כלומר הגפיים מתחילות להרגיש קר. דוגמאות לכך כוללות הלם היפו-וולמי (באמצעות איבוד דם חיצוני או פנימי) והלם חלוקתי בבעלי חיים הסובלים מזיהומים חמורים או מחלות כגון  פרבוווירוס.

אבחון גורמים לאוזניים קרות אצל כלבים

עבור רוב בעלי החיים, אוזניים קרות אינן מה לדאוג אם הן פועלות כרגיל. אם טמפרטורת הגוף הכללית של הכלב שלך מעט נמוכה בגלל מזג אוויר קר אז הוא עלול לרעוד, להתכרבל בכדור או לחפש חום במיטה שלו או ליד רדיאטור עד שיחזור לשגרה.

אם, לעומת זאת, חיית המחמד שלך פצועה, נראית רדודה, מבולבלת או שיש לה שינוי בתיאבון, כדאי ללכת לווטרינר.

הווטרינר שלך יתחיל בבדיקת חיית המחמד שלך, הערכת מצבה הנפשי ובדיקת הטמפרטורה שלה. הם גם יקשיבו ללב שלהם לכל בעיה ברורה ויחפשו כל סימן של התייבשות או פציעה. בהתאם לממצאים שלהם הם עשויים להציע כמה בדיקות נוספות.

בדיקות דם יכולות לעזור להעריך מחלות בסיסיות כגון תת פעילות בלוטת התריס. אך גם מצבים המשפיעים על הכליות והכבד. אם יש חשד לבעיית לב, ניתן להשתמש בצילומי רנטגן ובסריקות אולטרסאונד כדי לחקור דברים יותר.

הטיפול יהיה תלוי בתוצאות הבדיקות הללו.

כיצד למדוד את הטמפרטורה של הכלב שלך

זה יכול להיות שימושי לדעת כיצד למדוד את הטמפרטורה של הכלב שלך. במיוחד אם אתה חושב שהם נמצאים בסיכון גבוה יותר להתקרר במזג אוויר חורפי. לכלב רגיל צריכה להיות טמפרטורה של סביב  37.9 – 39.9C.

כיצד לקחת טמפרטורה צעד אחר צעד:

  • הדרך המדויקת ביותר למדוד את הטמפרטורה של הכלב היא באמצעות מדחום פי הטבעת – למרבה הצער כלבים עלולים לנשוך דברים שמוכנסים לפה שלהם ומדחום אוזניים פחות מדויקים. קרא את הוראות ההפעלה של המדחום שבחרת לפני השימוש.
  • בקש ממישהו להחזיק את חיית המחמד שלך יציב ולהרגיע אותה.
  • השתמש בכמות קטנה של חומר סיכה, כגון ג'לי KY, כדי לצפות את קצה המדחום.
  • הרם את זנבו של הכלב שלך והכנס בעדינות רבה את קצה המדחום לפי הטבעת, עד שהוא נמצא סנטימטר או שניים בתוך פי הטבעת
  • מקם את המדחום בזווית קלה לכיוון דופן פי הטבעת
  • המתן עד שהמדחום ייתן קריאה, הדיגיטליים בדרך כלל יצפצפו בסיום.
  • הסר את המדחום ונקה את הקצה
  • רחץ את ידיך
  • אם יש לך קריאה מדאיגה, כדאי לבדוק שוב במקרה של שגיאת מפעיל. אם הקריאה עדיין מחוץ לטווח הייחוס הרגיל, פנה לוטרינר שלך לקבלת ייעוץ.

סיכום על אוזניים קרות

ברוב המקרים, אוזניים קרות אינן מה לדאוג, במיוחד אם חיית המחמד שלך במצב טוב. עם זאת, אם יש לך חששות לגבי הכלב שלך, עליך להתקשר לווטרינר שלך. רק זכרו לטפל יתרה בכלבים הרגישים לקור כדי לוודא שהם לא יתקררו מדי בחודשי החורף.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן