תסמיני קורונה המנבאים לונג קוביד

תוכן עניינים

מאמרים נוספים :

קורונה היא בדרך כלל מחלה חריפה שנמשכת לא יותר משלושה שבועות. עם זאת, חלק מהמטופלים חווים תסמינים מתמשכים אפילו חודשים לאחר ההדבקה. על פי ארגון הבריאות העולמי, לונג קוביד מתייחס לתסמינים שנמשכים יותר מ-12 שבועות. זה משפיע על איברים מרובים ומגיע עם מגוון רחב של תסמינים לאורך זמן.

חוקרים לומדים מה גורם לתופעה המוזרה הזו. כעת מחקר חדש זיהה מנבאים במהלך הדבקה בקורונה שעשויים לקבוע את הסיכון לחלות בלונג קוביד.

ממצאים אלה מצביעים שללונג קוביד היה סיכוי גבוה יותר להתרחש בקרב אנשים עם השמנת יתר. וגם לאלו שחוו נשירת שיער, כאב ראש וכאב גרון במהלך זיהום הקורונה.

מחקר שבדק תסמיני קורונה שהובילו ללונג קוביד

המחקר החדש עלה מסדרה של ראיונות דו-שבועיים שנערכו לחולי קורונה בין מרץ 2020 למרץ 2021. המחקר פורסם בכתב העת Journal of Scientific Reports.

המדגם הסופי של המחקר כלל 308 אנשים נגועים שאינם מאושפזים. מתוך חולים אלו, 23 אחוז דיווחו על תסמינים חדשים במהלך ההדבקה שנמשכו יותר מ-12 שבועות. לפיכך הם יכולים להיחשב כלונג קוביד. 23 אחוז הם שכיחות גבוהה מאוד וניתן לתרגם למיליוני אנשים.

בקרב אנשים עם לונג קוביד, היו גורמים בריאותיים מסוימים שיכולים להיות קשורים להתפתחותם של תסמינים מתמשכים.

השמנת יתר וגורמי סיכון אחרים

החוקרים מצאו כי השמנת יתר היא גורם הסיכון המדווח הנפוץ והעקבי ביותר הקשור ללונג קוביד. ממצא זה תואם גם למחקרים קודמים. השמנת יתר היא גם אחד מגורמי הסיכון הגדולים ביותר למחלה חמורה בקורונה.

מצבים קיימים אחרים כמו אסטמה יכולים גם הם להגביר את הסיכון לפתח לונג קוביד.

ישנם גם כמה תסמיני קורונה שעשויים לחזות התפתחות של לונג קוביד. אלה כוללים נשירת שיער, כאבי ראש וכאבי גרון. חווית אנוסמיה (איבוד חלקי או מלא של ריח) ושלשול קשורים גם להתפתחות של תסמינים מתמשכים.

ממצאים מעניינים נוספים

אחד הממצאים המפתיעים של המחקר היה שאנשים החווים גודש בחזה במהלך ההדבקה חלו פחות בלונג קוביד.
מצאו כי יש חוסר ראיות לקשר של לונג קוביד עם גילו של אדם, מינו, גזע/אתני, השכלתו וסטטוס העישון הנוכחי.

חוקרים מאמינים שהידע ההולך וגובר סביב תסמיני הלונג קוביד וגורמי הסיכון יכולים להיות מועילים לאנשי מקצוע בתחום הבריאות. כך יוכלו לעזור לאנשים לחזור לחייהם הרגילים.

תסמיני לונג קוביד הנפוצים ביותר

חוקרים מצאו כי התסמינים המתמשכים הנפוצים ביותר המדווחים הם כאבי ראש (22 אחוז), נזלת או אף סתום (19 אחוז), אי נוחות בבטן (18 אחוז) ועייפות (17 אחוז).

עבור ילדים, תסמינים ארוכי טווח כוללים עייפות, כאבי ראש, קושי בבית הספר, שינוי במצב הרוח וקוצר נשימה.

אומיקרון ולונג קוביד

ישנן עדויות המצביעות על כך שלאנשים עם אומיקרון, הזן הדומיננטי ברוב המדינות כיום, יש סיכוי גבוה בחצי לפתח לונג קוביד. ובכל זאת, גרסאות המשנה החדשות של אומיקרון – BA.4 ו-BA.5 – נחשבות טובות יותר בהתחמקות מההגנה החיסונית. הן גם נחשבות בעלות יכולת גבוהה יותר להדבקה מחדש. חוקרים מזהירים שגל האומיקרון עשוי להגדיל את מספר החולים בלונג קוביד עם בעיות בריאות מתמשכות מהזיהום הראשוני.

מי נמצא בסיכון הגבוה ביותר ללונג קוביד?

אנשים מבוגרים. אלה עם בעיות רפואיות כמו לחץ דם גבוה, בעיות לב או סוכרת, נוטים יותר לפתח מחלות קשות. מחקר שפורסם ב- Research Square מצא שהסיכון ללונג קוביד גדל עם כל הדבקה חוזרת של קורונה. כמה מחקרים אומרים גם שחיסונים מפחיתים את הסיכון ללונג קוביד.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן