תסמיני דיכאון נפוצים

תסמיני דיכאון

תוכן עניינים

מאמרים נוספים :

דיכאון הוא אחת מהפרעות בריאות הנפש הנפוצות ביותר בארצות הברית. למעשה, על פי הערכות, 7.1% מכלל המבוגרים בארה"ב חוו אפיזודה של דיכאון רציני בשנה האחרונה. כך על פי סקר של המכון הלאומי לבריאות משנת 2017.

אין בדיקה גופנית לאבחון דיכאון – הידוע גם כהפרעת דיכאון מז'ורי או דיכאון קליני. הוא מתאפיין במקבץ של תסמינים. הכרה בסימפטומים של דיכאון היא הצעד הראשון בחיפוש אחר עזרה וקבלת טיפול. המשכו לקרוא למידע נוסף על אילו תסמינים לחפש בעצמכם או באדם אהוב שעלול לסבול מדיכאון.

מה זה דיכאון?

דיכאון הוא הפרעת מצב רוח הגורמת לתחושות מתמשכות של עצב ואובדן עניין בפעילויות רגילות. הוא עשוי להשפיע על הדרך בה אתה מרגיש, חושב ומתנהג. במקרה הגרוע ביותר, דיכאון קליני גורם לאנשים מסוימים להרגיש כאילו החיים לא שווים לחיות.

כדי לאבחן הפרעת דיכאון מג'ורי, רופאים משתמשים בסטנדרטים שנקבעו על ידי המדריך האבחוני והסטטיסטי להפרעות נפשיות (DSM) של האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית.

"לפי מדריך האבחון שלנו, צריך להפגין לפחות חמישה תסמינים של דיכאון כדי ללקות במה שהיינו מכנים אפיזודה דיכאונית גדולה". כך אומר אנדרו לויכטר, פרופסור לפסיכיאטריה ומדעי ביו-התנהגות באוניברסיטת קליפורניה. תסמינים של דיכאון הם פיזיים ופסיכולוגיים. "בדרך כלל, לאנשים יש מצב רוח מדוכא או הרבה חרדה, אבל יכולים להיות להם גם תסמינים אחרים – כמו כאבי גוף או אובדן אנרגיה", הוא אומר.

האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית מציינת שכדי לקבל אבחנה של דיכאון, התסמינים חייבים להיות נוכחים במשך שבועיים לפחות ולייצג שינוי ברמת התפקוד הקודמת שלך. הרופא עשוי גם להפנות לבדיקות דם או שתן כדי לשלול סיבות אחרות. כגון מחלות בלוטת התריס או מחסור בוויטמין, להם תסמינים דומים.

תסמיני דיכאון נפוצים 

תסמיני דיכאון הם רחבים ומגוונים. עשויים להיות עד 52 תסמינים שונים של דיכאון מג'ורי. על פי מחקר משנת 2017 בכתב העת Journal of Affective Disorders. דיכאון של אדם אחד עשוי להיראות שונה משל אחר. ייתכן ששני מטופלים אינם חולקים תסמינים כלל ועדיין מקבלים את אותה אבחנה של דיכאון חמור.

להלן כמה מהתסמינים הנפוצים ביותר המשפיעים על אבחנה של דיכאון.

השפעה משמעותית על מצב הרוח

דיfאון  עשוי לכלול תחושות של עצב, ריקנות וחוסר תקווה. הוא יכול להתבטא גם כעצבנות והתפרצויות כעס. מניסיונו, ד"ר לויכטר מציין שגברים עשויים להיראות כועסים ולא עצובים כלפי חוץ.

אובדן עניין בפעילויות רגילות

אנהדוניה, או היכולת המופחתת לחוות הנאה, היא גם סימפטום שכיח של דיכאון. חשק מיני נמוך או חסר או עניין במין הוא גם סימן.

תחושות של חוסר ערך

לחלק מהאנשים המדוכאים יש רגשות מתמשכים שהם לא תורמים לעולם. שהם כישלון או שלאחרים לא אכפת אם הם קיימים. תחושות אלו עשויות להיווצר כתוצאה מאירוע חיים ממשי (כגון פרידה או אובדן עבודה).

בעיות תיאבון ובעיות משקל

ירידה לא מכוונת במשקל ואובדן תיאבון, כמו גם אכילת יתר ועלייה גדולה במשקל. יכולים להיות אינדיקטורים לדיכאון.

הפרעות שינה

חלק מהאנשים המדוכאים בקושי יכולים לקום מהמיטה. אבל שינה מרובה היא לא הנושא היחיד שמעורר דאגה. הפרעות שינה יכולות לכלול גם קושי להירדם. התעוררות מוקדמת מדי בבוקר או התעוררות תכופה במהלך הלילה.

בעיות פסיכומוטוריות

פסיכומוטוריות מתייחסות לקשר בין חשיבה (תפקוד קוגניטיבי) לתנועה. אנשים מדוכאים עשויים להפגין זמני תגובה איטיים במיוחד וללכת או לנוע לאט. הם עלולים להיות נסערים כל הזמן. מטופל שמרגיש ומדווח על כך בדרך כלל אינו מספיק. רופאים ירצו לדעת שצופים מבחוץ הבחינו באדם שמפגין בעיות פסיכומוטוריות חריגות גם כן.

עייפות

עייפות, אובדן אנרגיה או כאבי גוף תכופים בלתי מוסברים הם דגלים אדומים לדיכאון. יש הרבה סטיגמות הקשורות לדיכאון בחברה שלנו. יש אנשים שלא רוצים להתייצב ולדבר על העובדה שהם מרגישים מדוכאים. הם עשויים להתמקד יותר בסימפטומים הפיזיים שלהם.

קשיי ריכוז

אם היכולת של מישהו לחשוב או להתרכז פחתה באופן משמעותי. או שהוא לא מסוגל לקבל החלטות, זה נחשב מדאיג.

חרדה

חרדה נראית אחרת אצל כל אחד. זה יכול להיות כללי, כמו פחדים אקראיים, לא מוצדקים, או פחד ספציפי. חרדה מוגברת הכרוכה במצבים חברתיים. או חוסר יכולת להיות במקומות סגורים כמו תחבורה ציבורית או מעלית. לאנשים עם דיכאון יש לרוב היסטוריה של הפרעות חרדה בשלב מוקדם יותר בחיים.

מחשבות אובדניות

מחשבות חוזרות ונשנות על מוות, אובססיה לגבי התאבדות. פיתוח תוכנית התאבדות וניסיון התאבדות הם כולם אינדיקטורים רציניים לדיכאון.

עלינו להיזהר לשפוט את בריאותם הנפשית של אנשים לפי המראה החיצוני.. אסור לנו להתנגד לעובדה שמישהו יכול להציג חזית אמיצה ולהיראות טוב. אבל עדיין יכול להיות מאוד מדוכא.

כיצד לקבל עזרה לדיכאון

הצעד הראשון בקבלת עזרה להודות בפני עצמך ואולי בפני בן משפחה או חבר שאתה עלול להיות מדוכא. לעתים קרובות אנשים סביבך עשויים לראות סימנים לכך אבל מהססים לומר. "ברגע שאתה פתוח לאפשרות לאבחון, יש הרבה דרכים לקבל עזרה", אומר ד"ר לויכטר.

התחל עם שיחה עם הרופא שלך או שאל חברים לגבי מטפל שהם ממליצים ​​עליו. אפשר גם למצוא מטפל דרך ביטוח הבריאות שלך, ולקבל רשימה של ספקים באזורך. טלתרפיה מקוונת עשויה להיות גם אפשרות, וחלק מהפלטפורמות מכוסות בביטוח.

הטיפול בדיכאון יכול להשתנות. אנחנו לא צריכים להעמיד פנים שכולם אותו דבר. או שיש להם את אותן בעיות הדורשות את אותו טיפול רק בגלל שהם מתויגים עם דיכאון מז'ורי. ישנן מגוון גישות, לרבות טיפולי דיבור והתנהגות שונים. סוגים רבים ושונים של תרופות ואפילו טיפולים חדשים יותר כגון גירוי מגנטי טראנס גולגולתי (טיפול הכולל אנרגיה אלקטרומגנטית). אנשים מסוימים עשויים להזדקק לצורת טיפול אחת, בעוד שאחרים עשויים להפיק תועלת מאחרת.

קבלת עזרה לדיכאון חמור לא אומרת שתזדקק לטיפול לנצח. "דיכאון היא מחלה הניתנת לטיפול", אומר ד"ר לויכטר. "אדם יכול להתאושש ולהמשיך ולעולם לא יהיה עוד דיכאון בחייו." לחלק מהאנשים אולי יש דכאונות חוזרים, אבל הוא מוסיף, "הדבר החשוב ביותר הוא לקבל עזרה."

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן