קריפטו – כל מה שמעניין וחשוב לדעת

קריפטו

תוכן עניינים

מאמרים נוספים :

כשזה מגיע לקריפטו, כל השאלות מסתכמות באחת: מה בעצם הטעם בזה? קריפטו אמור להיות מיוחד. כלומר, לא כמו שווקים אחרים – לפחות אם מקשיבים למפתחים שלו. אבל מה אם הוא לא? הוא הרגיש די לא מיוחד בזמן האחרון.

שוק הקריפטו היה קצת בהתמוטטות. מחיר הביטקוין ירד ביותר ממחצית מהשיא שלו ב-2021. שווי של מיליארדי דולרים אבדו ממטבעות קריפטוגרפיים תוך שעות ספורות. מטבעות שאמורים להיות "יציבים" נראים הכל מלבד יציבים. אחת מפלטפורמות המסחר הגדולות בעולם הזהירה את המשתמשים שהכסף שלהם לא תמיד בטוח שם.

מטבעות קריפטוגרפיים

הטענות שמצדדים טוענים זה מכבר בנוגע למטבעות קריפטוגרפיים – שזהו גידור אינפלציה, זהב דיגיטלי – נראות מפוקפקות יותר ויותר. הרבה לפני השפל הנוכחי, הרבה ממה שהתרחש היה פישי. האקרים גנבו עשרות מיליוני דולרים בקריפטו, והמגזר שופע בסיפורים על הונאות. במילים אחרות, קריפטו חווה.. משבר. סוג המשבר שגורם לך לשאול למה מישהו בכלל משקיע בזה.

במשך זמן מה, הלמות התופים כדי להיכנס לקריפטו הרגישו חזק מכדי להתעלם. לארי דייוויד בסופרבול הזהיר את הצופים "אל תפספסו" את הדבר הגדול הבא. אבל מה הדבר הגדול הזה לא ברור. אנשים רבים בקריפטו לא רוצים לומר בפה מלא שהמטרה של הכל היא לנסות להרוויח כסף. מה שעד כה היה פחות או יותר העניין. 

מהו הקריפטו

מה שאנחנו הולכים לדבר עליו כאן הוא התנועה שצמחה מביטקוין ובלוקצ'יין החלה בעקבות המשבר הפיננסי. בשנת 2009 הופיע באינטרנט ספר שנכתב על ידי אדם המשתמש בכינוי Satoshi Nakamoto. הוא מתאר רעיון למזומן אלקטרוני שיאפשר לבצע תשלומים מקוונים מאדם אחד לאחר ללא מוסד פיננסי או צד שלישי אחר באמצע. עסקאות נרשמות בבלוקצ'יין, ספר חשבונות הוספה בלבד (כלומר ניתן להוסיף מידע חדש בלבד, לא למחוק או לערוך אותו). הוא מנוהל על ידי רשת של מחשבים.

כיום, ישנם אלפי מטבעות קריפטוגרפיים בחוץ, שרובם המכריע אינם בולט במיוחד. השני בגודלו מאחורי הביטקוין הוא Ethereum, שמשתמש גם בבלוקצ'יין. אבל הרעיון הוא שאנשים יכולים לבנות אפליקציות על גבי Ethereum ולארח חוזים חכמים. כמו רובוטים קטנים שיכולים להפעיל תוכניות באופן אוטומטי.

בעשור האחרון התפתחה מערכת אקולוגית דינמית סביב מטבעות קריפטוגרפיים ובלוקצ'יין. וזה כל הזמן נהיה יותר מסובך. יש לנו עכשיו אסימונים שאינם ניתנים לניתוק, או NFTs, ביטים דיגיטליים ייחודיים שנרכשו עם קריפטו. הם נקשרו בעיקר עם יצירות מוזרות של אמנות דיגיטלית ומהווים זירה שנראית מאוד כמו בועה. ישנם מטבעות יציבים, שאמורים להיות פחות תנודתיים. צמודים למשהו כמו הדולר האמריקאי. יש גם את העולם המתפתח של פיננסים מבוזרים, או DeFi, שמנסה לשכפל הרבה מהמערכת הפיננסית אבל ללא מתווכים. ויש ארגונים אוטונומיים מבוזרים, או DAOs, בעצם קולקטיבים אינטרנטיים. עכשיו, הרבה מזה נופל תחת המטריה המתהווה של Web3, דמיון מחודש יחסית של האינטרנט על בלוקצ'יין.

למי כל זה מיועד? תומכי הקריפטו מקווים שלמישהו, אם כי לרוב לא ברור מי או למה או מה. זו זירה התלויה בקידום ובהפצת הבשורה. בהתעקשות שהכל רעיון טוב, אז אנשים ממשיכים.

הקריפטו הוא כסף מחוץ לידי הבנקים והממשלה

אין סיפור אחד שכולם בחלל הקריפטו הולכים לספר לכם. יש הרבה דעות! אבל אולי התשובה התמציתית ביותר: התקווה היא שהקריפטו יעשה עבור כסף את מה שהאינטרנט עשה לתקשורת. זוהי דרך לשלוח מזומנים וערך על פני רשת מחשבים. וחשוב מכך, לנסות לעשות זאת ללא כל מתווך או פיקוח של ממשלה.

המטרה של מטבעות קריפטוגרפיים היא לתת לאנשים, שמכל סיבה שהיא, אינם יכולים לסמוך או לגשת למערכת הפיננסית של צד שלישי, אפשרות. הדבר החזק ביותר שזה משנה – זה נתן לאנשים דרך להחזיק שוב את כספם.

למי הקריפטו שימושי ?

למי זה יהיה שימושי? בארצות הברית, התשובה היא לא באמת הצרכן הממוצע. אם אתה רוצה לנסות להשתמש בקריפטו כמאגר של ערך, כמו זהב דיגיטלי, או כהשקעה ספקולטיבית, בסדר. באופן כללי, ישנן דרכים די מהירות ולא יקרות להעביר כסף מאדם לאדם כעת. אני לא צריך לשלוח לך ביטקוין, שאתה לא באמת יכול לעשות איתו הרבה בעולם האמיתי. שאני יכול פשוט לשלוח לך כסף בביט.

יש אנשים במרחב הקריפטו שאוהבים לומר שזה פותר בעיה עבור אנשים שאינם בנקאים. כלומר אנשים ללא גישה בנקאית. אנשים שיש להם חשבונות בנק אך לעתים קרובות מסתמכים על שירותים פיננסיים אחרים. כגון הלוואות וצ'קים.

קריפטו כטכנולוגיה ומערכת פיננסית

קריפטו כטכנולוגיה וכמערכת פיננסית, עד כמה שאפשר לקרוא לזה, הוא מאוד ליברטריאני ומאוד היפר-קפיטליסטי. הרעיון שהכסף שלך הוא הכסף שלך והוא לא הולך להיות מוסדר. ואם אתה מפסיד אותו היית צריך להיות חכם יותר.

מאמר אחד באוקטובר 2021 מצא שבסוף 2020, 10,000 המשקיעים המובילים החזיקו בכ-5 מיליון ביטקוין, או כשליש ממה שנמצא במחזור. זה פחות מ-0.1 אחוז מסך מחזיקי הביטקוין.

אין אפליות

ביטקוין… מייצג בריחה, הוא מייצג אלטרנטיבה שהם יכולים לבחור בה שאינה דורשת תעודה מזהה או דרכון. היא לא יכולה להפלות.

לא קשה למצוא הוכחות לכך. כמה נשים באפגניסטן הצליחו לקבל סיוע באמצעות קריפטו ולהסתיר אותו מהטליבאן. מיליוני דולרים של תרומות נשלחו לאוקראינה בקריפטו (ובמטבעות אחרים). במדינות כמו ארגנטינה וונצואלה, שבהן האינפלציה גבוהה ויכול להיות קשה להכניס ולהוציא צורות מהימנות יותר של כסף, הקריפטו מספק אלטרנטיבה. אימוץ הקריפטו העולמי זינק בכמעט 900 אחוז בשנת 2021. כאשר מדינות כמו וייטנאם, הודו, פקיסטן, אוקראינה, קניה, ניגריה וונצואלה מובילות.

השפעת נסיבות חברתיות וכלכליות

נסיבות חברתיות, פוליטיות וכלכליות קובעות את רמת אימוץ הקריפטו במדינה. לפעמים זה צורך פיננסי, לפעמים זו תרבות שעוסקת בהימורים. לעתים קרובות, זה שילוב. לפעמים זה פשוט להפיק את המיטב ממצב רע שבו אין לך אפשרויות ההשקעה המקבילות האלה שהיו לך בארצות הברית.

הקריפטו הועיל לאנשים במקומות קשים. אך המקרים האלה הרבה פחות נפוצים ממה שאנשי קריפטו היו רוצים שנחשוב.

לפי טריפל A, חברת תשלומי קריפטו בסינגפור, כ-13% מהאוקראינים מחזיקים במטבעות קריפטוגרפיים. 10% מתושבי ונצואלה ו-3% מהארגנטינאים. זה הרבה אנשים, אבל לא רוב האנשים.

אם קריפטו היה פתרון טוב כמו שאומרים שהוא, מרגיש כאילו יותר אנשים היו משתמשים בו. זה לא שהכלכלות של ונצואלה וארגנטינה הפכו קשות רק לפני שישה חודשים. ניסוי הביטקוין של אל סלבדור לא הולך מצוין. אם הייתם בורחים מאוקראינה כשרוסיה תקפה ולא הייתם כבר בקיאים בקריפטו, זה לא היה רגע להתעדכן. ואם אכן הוצאתם כסף בקריפטו ולא הצלחתם להעביר את המטבעות שלכם  בזמן. זה כנראה שווה הרבה פחות עכשיו ממה שהיה.

הרבה מהדברים שקריפטו עושה, או יכול לעשות, כבר קיימים

קווין אווצקי הוא מייסד פלטפורמה שבה מפתחי תוכנה בקוד פתוח מקבלים תשלום עבור עבודתם במטבעות קריפטוגרפיים. הוא חושב שזה יכול לממן מוצרים ציבוריים דיגיטליים. הוא אומר שבעוד ש-NFT קשורות כיום לבעלות על תמונה, מתישהו הוא יכול לשמש למשהו חשוב, כמו תעודת בית. אבל כל זה הוא עתיד תיאורטי מאוד.

מעבר לספקולציות צנועות (או, אם יש לך מספיק כסף, משמעותיות), אין הרבה מה לעשות . קח את הדוגמה של NFTs. התומכים שלהם אומרים שהם באמת יכולים לייצר שינוי. שהם ניסוי בבעלות דיגיטלית ודרך לאמנים, למשל, לייצר רווחים מהעבודה שלהם. כמה אמנים נעזרו; לאחרים נגנבה עבודתם. אותו דבר לגבי NFTs של אנשים. תלונות בטוויטר על קופים משועממים גנובים הפכו למם. באיטרציה הנוכחית שלהם, NFTs יכולים להיראות כמו חלל מוגזם ובועה שעומדת להתפוצץ.

NFT הוא הקישור היקר ביותר בעולם

חלק מהמשיכה של NFTs אמור להיות הקהילה שסביבם, שיש צ'אטים של Discord ופרויקטים גדולים יותר באופק. חלקם מעוצבים טוב יותר מאחרים. אם אתה חבר במועדון היאכטות Bored Ape, תקבל גישה לאירועים והטבות אחרות. בניו יורק, מסעדה אמורה להיפתח בשנה הבאה. בה תצטרכו להיות הבעלים של NFT כדי להיות חבר ולהיכנס. ההיבט של בניית הקהילה הוא אולי מעניין, אבל הוא גם לא חדש במיוחד. מועדוני חברות ומנויים היו קיימים לנצח. אוהדי NFT יגידו שלפני כן, לא ידענו מי בדיוק הבעלים הייחודיים. ועכשיו כשיש לך NFT שהוא רק שלך. אתה באמת תדע מי הבעלים של מה. אבל האם אנחנו כרגע מאוד מבולבלים לגבי מי הבעלים של משהו?

בשלב מסוים תמצא את עצמך די אבוד. אם אתה לא מבין את זה, אתה מרגיש נאלץ להתגונן בכך שאולי אתה פשוט לא חכם מספיק כדי להגיע לשם.

האם אנחנו באמת רוצים את זה?

לאנשים בקריפטו יש מטרות גרנדיוזיות הרבה יותר מאשר שליחת תשלומים חוצי גבולות ובעלות על פאנקיסטים מפוקסלים. הם רואים אינטרנט מחודש. אולי עולם של היפר-פיננסיזציה, כזה שבו שחקנים חדשים אחראים.

לא ברור עד כמה מגרש המשחקים הזה מציאותי או רצוי.

באיטרציה הנוכחית שלו, חלק ממה שקורה עם הקריפטו הוא די מגעיל. אם כי אולי לא כמו שאתה חושב, באופן פרופורציונלי. כ-14 מיליארד דולר של קריפטו הופנו לכתובות לא חוקיות בשנת 2021. הם מהווים פחות מאחוז אחד מכלל פעילות הקריפטו. ובכל זאת, קריפטו הוא גורם עצום של תוכנת כופר. תוכנה זדונית שנועלת מערכות ומחזיקה אותן כבנות ערובה עד שהקורבנות משלמים לעבריינים כדי לפתוח אותן.

למשתמשים שטועים אין למי לפנות

כאשר משתמשים עושים טעות או שהם קורבנות של הונאה ומאבדים את הקריפטו שלהם, אין רשות מרכזית לפנות אליה. כמו ה-FDIC להפקדות בנקאיות. בורסת קריפטו גדולה, אמרה שאם היא תפשוט רגל, ניתן יהיה לקחת את נכסי הלקוחות שלה. אם לחוזה חכם יש תקלה, אין אחראיים.

רוב הצרכנים למעשה רוצים דברים כמו הגנה מפני הונאה. אם מישהו גונב את הכסף שלו, הוא רוצה שמישהו יתקשר לעזור.

ייתכן שאנשים ירצו לחשוב פעמיים על כל פיסת נתונים וכל עסקה שחיה על בלוקצ'יין שקוף שלעולם לא ניתן למחוק. האם אתה רוצה שמישהו שיודע את כתובת ארנק הקריפטו שלך יוכל לראות כל רכישה שביצעת אי פעם? האם אתה רוצה שכל תמונה ופוסט שלך באינטרנט יחיו בבלוקצ'יין לנצח? ישנן דרכים להבטיח פרטיות ואנונימיות רבה יותר, אך זה דורש מאמץ מסוים.

כדאי גם לחשוב אם אנחנו רוצים לחיות בעולם הסופר-פיננסי שחלק מהאנשים במרחב ה-Web3 חושבים, שבו כל פיסת מידע ותוכן היא משהו שיש לשלם עליו ולהעריך אותו ברמה האישית. מה שהאינטרנט השיג הוא ביטול המחסור במידע והפיכתו לנגיש לכולם בחינם.

WEB3 הוא העתיד של האינטרנט

אולי Web3 הוא באמת העתיד של האינטרנט. אבל לפחות עד כה, הוא לא מרגיש אינטואיטיבי או מוחשי לרוב האנשים. תומכי Web3 אומרים שאף אחד לא קיבל את Web1. הימים הראשונים של האינטרנט שפשוט העלה אנשים לאינטרנט. או Web2, כאשר הפלטפורמות שאבו הכל, גם כשהן התחילו לראשונה. לא ברור אם זה נכון.

אף אחד כאן לא אומר ש-Web2 נהדר. אבל האם Web3 מתקן את זה? המערכת הפיננסית הנוכחית מלאה בחוסר יעילות ואי שוויון. כמה טוב יותר קריפטו? קשה לומר. Web1 ו-Web2 לא פירושו אותו הדבר עבור כולם. וגם Web3 לא חייב.

כל זה יכול להנציח יצירת מנצחים חדשים על גבם של מפסידים חדשים. ואולי יותר.

אולי כל המרחב הזה יתפתח יותר כך שהנקודה תהיה ברורה יותר. כך שהבעיות שהוא פותר הן למעשה כאלה שהוא יכול לפתור באופן ייחודי. באיטרציה הנוכחית שלו, יש הרבה עיוותים שקורים. הרבה שימוש במילה "תועלת" מבלי להגדיר בעצם מה היא. הרבה חידושים שצריך לעשות – אולי.

אנשים בחלל הקריפטו טוענים שזה עדיין מוקדם. אנחנו בערך ב-13 שנים. בתקופה שבה הטכנולוגיה משתנה במהירות, כמה מוקדם זה באמת?

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן