מחסור בוויטמין B12- סימפטום של נגיף הקורונה?

תוכן עניינים

מאמרים נוספים :

למחסור בויטמין B12 ולקורונה עשוי להיות סימפטום משותף, דע מה הוא. נגיף הקורונה החדש הביא עמו מגוון של תסמינים קלים, בינוניים עד חמורים. בנוסף התגלו מספר סיבוכים בריאותיים ארוכי טווח. חום, שיעול, עייפות, כאב גרון וכאבי גוף הם חלק מהתסמינים הנפוצים ביותר של קורונה.

בעוד שהמגפה החלה לפני קצת יותר משנתיים, מחסור בוויטמינים היה בעייתי מאז ומתמיד.
מחסור בוויטמין B12 הוא אחד המצבים המסובכים ביותר הידועים לגוף האדם. הרבה תפקודים גופניים ועצביים קשורים אליו, ולכן מומחים מזהירים מפניו.

בתוך המגיפה המתמשכת, מומחים הדגישו סימפטום יוצא דופן של מחסור בוויטמין B12, שעלול להופיע עם קורונה. בואו נדבר על זה.

סימן המחסור המדאיג של ויטמין B12 שיכול להופיע עם קורונה

ויטמין B12 הוא רכיב תזונתי חיוני. הוא אינו מיוצר באופן טבעי בגוף אלא ניתן לרכוש דרך מזונות מסוימים, הוא לא רק עוזר לשפר את האנרגיה ולהגביר את חילוף החומרים. הוא גם פועל לפיתוח של תאי מוח ותאי עצב, ובמקביל מקל על ייצור ה-DNA.

רמות נמוכות של ויטמין B12 בגוף יכולות לעתים קרובות להוביל למספר בעיות בריאותיות ולגרום לתסמינים. הדבר המדהים הוא שאחד התסמינים של ויטמין B12 עולה בקנה אחד עם סימפטום של קורונה. אחד הסימנים המובהקים למחסור בוויטמין B12 הוא שינוי בחוש הריח או הטעם.

גם בית הספר לרפואה בהרווארד מאשר ומסביר כי מחסור "חמור" בויטמין B12 עלול להוביל לאובדן טעם וריח.

על מה מצביע המחקר? 

אובדן זמני של ריח, או אנוסמיה, הוא סימפטום נוירולוגי הקשור לקורונה. מחסור חמור בוויטמין B12 עלול לגרום גם לפגיעה בעצבים בכל הגוף, כולל הנדרשים לחוש הריח.

מחקר שפורסם בכתב העת International Forum of Allergy & Rhinology, כלל 39 חולים עם רמות נמוכות של ויטמין B12 ו-34 מטופלי בקרה. בהשוואה בין שתי הקבוצות, החוקרים מצאו שבעיות בחוש הריח עשויות להיות נפוצות באלה עם מחסור בוויטמין B12.
"במחקר הראינו לראשונה שייתכן ליקוי בתפקוד חוש הריח אצל חולים עם מחסור בוויטמין B12", אמרו.
הנתונים מגלים שלחולים עם תסמין זה יש "פי 17 יותר סיכוי" להימצא חיובי מאשר מישהו בלי התסמין.

כיצד להבדיל בין מחסור בוויטמין B12 לקורונה?

מאחר שאובדן ריח וטעם הוא סימפטום המשותף גם למחסור בוויטמין B12 וגם לקורונה. איך נדע בוודאות ממה אנחנו סובלים? מומחים ממליצים לקחת בחשבון תסמינים אחרים של המחלות.

רמות נמוכות של ויטמין B12 יכולות לגרום לתסמינים כגון גוון צהוב חיוור לעור שלך, כאב, לשון אדומה, תחושת עקצוץ, כיבים בפה, הפרעות בראייה, עצבנות, דיכאון, שינויים התנהגותיים וירידה ביכולות המנטליות.

קורונה מביאה איתה תסמינים נשימתיים כגון כמו חום, כאב גרון, שיעול, נזלת, התעטשות, כאבי ראש ועוד. תסמינים אחרים כוללים עייפות, ערפל מוחי ובעיות במערכת העיכול.

הדרכים הטובות ביותר לדעת

בדיקת קורונה היא הדרך הטובה ביותר לדעת אם יש לך את הנגיף או משהו אחר.
אתה יכול לפנות לבדיקת אנטיגן מהירה, שמספקת תוצאות תוך זמן קצר. אפשר לבחור בבדיקת PCR, שלוקחת לפחות יום כדי לספק תוצאות, אך היא המדויקת והאמינה ביותר.

מזונות שיעזרו לטפל במחסור ב-B12 באופן מיידי

לאלו מכם הסובלים ממחסור בוויטמין B12, אתם יכולים להגדיל את רמת החומרים התזונתיים שלכם על ידי שימוש במוצרים מן החי. כמו בשר בקר, עופות, כבש, דגים, מוצרי חלב כמו גבינה ויוגורט, וביצים.

אפשר גם להוסיף דגנים מועשרים לתזונה היומית.

איך להישאר מוגנים מקורונה?

קורונה אולי נראית כמו נחלת העבר, אבל היא עדיין נוכחת מאוד בינינו. מגיפת קורונה "בוודאי לא הסתיימה", הזהיר לאחרונה ראש ארגון הבריאות העולמי.

עם זאת, נקיטת אמצעי זהירות היא הדרך הטובה ביותר להגן על עצמנו. לבשו מסכות, שמרו על מרחק והקפידו על היגיינת ידיים נאותה. קבל חיסון או בוסטר, אם אתם זכאים.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן