מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

תוכן עניינים

מאמרים נוספים :

כאשר אתה חש חרדה, פחד או לחץ, נפוצה גם תגובה פיזית. הלב עלול לדפוק מהר, הגוף יכול לרעוד או שאתה עלול לכסוס ציפורניים. יחד, רגשות אלה ותגובות גופניות בלתי רצוניות יכולות למנוע ממך לחיות חיים מספקים. טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא טיפול פסיכולוגי הבוחן את המחשבות והפעולות שלך כדי לעזור לך להחזיר את תחושת השליטה.

אחת הצורות הנחקרות ביותר של פסיכותרפיה, CBT יכול לעזור להעלות את מצב הרוח שלך ולשפר את איכות החיים הכללית. חלק מהאנשים שמנסים CBT חווים את היתרונות שלו כבר במפגשים הראשונים. למד כיצד עובדת צורת טיפול זו, למה לצפות וכיצד להתחיל.

מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול פסיכולוגי המשלב שני סוגי טיפול. טיפול קוגניטיבי הבוחן את מחשבותיכם וטיפול התנהגותי הבוחן את מעשיכם. הוא מבוסס על הבנת הקשר בין האופן שבו אתם חושבים, מרגישים ומתנהגים. כיצד כל אחד מהם משפיע אחד על השני. התקדמות ה-CBT מנוטרת לעתים קרובות באמצעות רישום ביומן ושאלון לפני או בתחילת הפגישה הטיפולית. כדי לוודא שהטיפול יעיל, ומוביל אותך קרוב יותר לחיים שאתה רוצה לחיות. סוג זה של טיפול מבוצע בדרך כלל על ידי אנשי מקצוע מורשים בבריאות הנפש.

ההיסטוריה של CBT

CBT כפי שאנו מכירים אותו היום מציע שפע של יתרונות בריאות הנפש. הוא נוצר על ידי כמה פסיכותרפיסטים בשנות ה-60 וה-70, בעיקר אהרון בק ואלברט אליס. מכונה "סטנדרט הזהב של פסיכותרפיה", CBT הוא הבחירה של מטפלים רבים. מכיוון שהוא יכול להועיל בטיפול במגוון הפרעות. כגון חרדה, הפרעות קשב וריכוז (ADHD), הפרעות אכילה, פסיכוזה, הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) ונדודי שינה.

כיצד עובד טיפול קוגניטיבי התנהגותי

CBT הוא צורת טיפול פופולרית. לעתים קרובות מדובר באפשרות טיפול קצר טווח (לפעמים אפילו שישה מפגשים) המתמקד בפתרון בעיות והתקרבות של אנשים ליעדים שלהם. ב-CBT, יש דגש על מיומנויות התמודדות כדי שאנשים יוכלו להפוך למטפלים של עצמם וללמוד לשנות חשיבה, רגשות והתנהגות.

אתה לומד על המצבים שעשויים לגרום לך למצוקה תוך כדי לימוד אסטרטגיות חדשות להתמודדות יעילה יותר. אתה לומד כיצד להעריך את המחשבות והסימפטומים הפיזיולוגיים או הרגשות שלך בצורה אובייקטיבית יותר.

העקרונות העיקריים של טיפול קוגניטיבי התנהגותי

CBT מבוסס על כמה עקרונות ליבה, על פי איגוד הפסיכולוגים האמריקאי. עקרונות אלה כוללים:

 • בעיות פסיכולוגיות נובעות בחלקן מדפוסי חשיבה לא מועילים.
 • בעיות פסיכולוגיות קיימות, בין השאר, בגלל דפוסים נלמדים של התנהגות לא מועילה.
 • ניתן להילחם בבעיות פסיכולוגיות על ידי לימוד שיטות התמודדות חדשות, להתמודדות עם דפוסי החשיבה וההתנהגויות שהוזכרו לעיל.

מה שמעניין בצורת טיפול זו, שעל ידי התערבות באחד מהתחומים האלה – המחשבות, הרגשות או המעשים שלך. אתה יכול לצפות לראות שינויים בשני האחרים. CBT מציע שכל הבעיות שאתה מתמודד איתן בגלל דפוסי חשיבה והתנהגות לא מועילים. על ידי ביסוס בהווה, CBT מציע דרך להתמודד עם הבעיות שלך על ידי יירוט דפוסי המחשבה וההתנהגות השליליים. בהמשך הטיפול עוזר להפחית את כמות הלחץ שאתה מרגיש.

כמעט בלתי אפשרי לשנות רגשות באופן ישיר מכיוון שהם מחוברים לחלקים העתיקים ביותר של המוח שלנו. אז במקום זאת, אנו משנים מחשבות או התנהגויות בתקווה לשנות רגשות. CBT עוזר לאנשים להבין שהתנהגויות חדשות ודרכי חשיבה חדשות יכולות לשנות רגשות. השינוי המנטלי הזה הוא לא תמיד אינטואיטיבי בהתחלה, אבל הוא עובד.

אילו מטפלים יכולים לתרגל CBT?

עובדים סוציאליים קליניים מורשים, אנשי מקצוע מוסמכים לסיוע. עובדים ויועצים מורשים לבריאות הנפש יכולים כולם להציע CBT. אמנם אישורים אלה משקפים את שנות ההשכלה או ההכשרה המקצועית שלהם. אבל חשוב גם לאשר שלמטפל יש רישיון לתרגל במדינתך. ניתן לאשר זאת מול מועצת הרישוי של המדינה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי יכול לעזור לחרדות, דיכאון, נדודי שינה ועוד

CBT יכול לטפל במגוון רחב של בעיות, על פי איגוד הפסיכולוגים האמריקאי. חלק מהנושאים הללו כוללים, בין היתר

 • חרדה
 • דיכאון
 • כעס
 • הפרעת קשב וריכוז (ADHD)
 • הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD)
 • הפרעה טורדנית כפייתית (OCD)
 • נדודי שינה
 • הפרעות אכילה
 • פוביה חברתית
 • היפוכונדריה

CBT מתאים ביותר לאנשים אשר רוצים תמיכה בפיתוח מיומנויות לניהול בעיות ספציפיות. או להתמודדות טובה יותר עם היבטים או מצבים מאתגרים בחייהם, כמו מערכות היחסים שלהם, העבודה או בית הספר.

טכניקות טיפול קוגניטיבי התנהגותי

מאז פיתוחו, CBT התרחב למונח גג הכולל טכניקות רבות שנועדו לסייע בבעיות ספציפיות. למרות שחלקן דומות, הגישות והיישומים שלהן שונים. להלן דוגמאות לטכניקות CBT.

 • טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT): נחשב כטיפול CBT מבוסס קבלה (כזה שמלמד לטפח מודעות וקבלה של החוויה הפנימית), DBT כולל עקרונות מהמזרח הרחוק, כגון מיינדפולנס. בנוסף עקרונות השאובים מהפילוסופיה, כגון דיאלקטיקה (כלומר שני דברים הפוכים לכאורה או למעשה מנוגדים יכולים להיות נכונים בו זמנית). DBT עוזר לאנשים ללמוד מיומנויות לניהול רגשות עזים ולחשיבה "באפור" במקום לראות את העולם כ"הכל או כלום".
 • טיפול בהתנהגות רגשית רציונלית (REBT): מתמקד בהבנת האמונות האי-רציונליות של האדם ופרשנותו של אירועים שמובילים להתנהגויות ורגשות לא מועילים. הוא מתמקד גם בקבלת עצמו (ואת הפגמים), קבלה של אחרים (והפגמים שלהם) וקבלת החיים (ואתגריהם).
 • טיפול בקבלה ומחויבות (ACT): הוא CBT מבוסס קבלה המשתמש באסטרטגיות מיינדפולנס כדי להגביר את הקבלה והחמלה של האדם כלפי המחשבות והרגשות השליליים שלו כדי לחיות החיים בהתאם לערכיו.
 • מניעת חשיפה ותגובה (ERP): נחשב לפסיכותרפיה קו ראשון לאנשים עם הפרעה טורדנית כפייתית (OCD). שואף לשבור את מעגל הסימפטומים של OCD על ידי ביטול טקסים והימנעות, ללמד כיצד לסבול מצוקה מבלי לעסוק בהתנהגויות לא מועילות ולספק "מידע מתקן" המאתגר את תגובות הפחד הקיימות של אנשים.

למה לצפות מפגישת CBT

במהלך דיון ראשוני עם מטפל CBT, המטופל מקבל מידע כמה זמן הטיפול שלו ימשך ועל מה יתבסס:

 • ההפרעה או גורם הלחץ שהוא מתמודד עימו
 • החומרה של התסמינים או תחלואה נלווית (הנוכחות של הפרעות פסיכולוגיות מרובות)
 • כמה זמן התסמינים קיימים

כל מפגש CBT נמשך בין 45 ל-60 דקות. טיפול שלם יכול לדרוש מ-5 מפגשים ועד 20. בסופו של דבר, משך הטיפול תלוי במידת ההתאמה שלך לתוכנית הטיפול, השתתפות במפגשים באופן קבוע ותרגול מיומנויות במהלך הפגישות ומחוצה לה, אומרת קמאצ'ו. מטפל גם דן איתך בשיתוף פעולה. הוא מסביר כיצד מתנהל הטיפול ומתאים את הטיפול שלך בהתבסס על ההתקדמות והמטרות.

מה קורה במפגשי CBT

במפגשים עם מטפלים , מתחילים בקביעת סדר יום בשיתוף פעולה, כולל נושאים למטרות במהלך השבוע. לאחר מכן, המטפל סוקר כיצד התנהלו התוכנית או האסטרטגיות שנדונו בפגישה הקודמת, לעתים קרובות באמצעות שאלון דיווח עצמי שבועי או על ידי ניטור עצמי ורישום הערות מחוץ לטיפול. לאחר מכן, יחד, אתם מעריכים את התועלת של הכישורים שבהם נעשה שימוש או דנים במה שעשוי להפריע.

צפו לעסוק בפעילויות שהמטפל שלכם מחשיב כמגבירות מצב רוח או מכוונות מטרה. רכיב זה עשוי לכלול פעילות שנמצאת מעט מחוץ לאזור הנוחות שלך.

בתום הפגישה, המטפל מסכם על מה עבדתם ומעודד  שימוש במיומנויות ובאסטרטגיות שנדונו.

CBT באמצעות הטלפון ושיחות וידאו

עליית שיחות הוידאו בשנים האחרונות הגבירה באופן דרסטי את הנגישות של CBT. מחקר שנערך לאחרונה מצא שCBT המועבר באינטרנט עובד כמו CBT באופן אישי.

זו אפשרות טובה, במיוחד במהלך המגיפה כאשר אנשים התמודדו עם אבל, אובדן, אי צדק, שינויים בלוח הזמנים, הפרעות בחיים וגורמי לחץ רבים", אומרת קמאצ'ו. "זו דרך לעזור לאנשים להתמודד עם המציאות הנוכחית.

מפגש CBT שנערך באינטרנט דומה לפגישה אישית במובנים רבים. עם הגבלות הביטוח שהותאמו לכך, יותר מטפלים יכולים כעת לראות מטופלים שעבורם הנסיעה היוותה מחסום משמעותי בגישה לטיפול.

סיכונים של טיפול קוגניטיבי התנהגותי

ביקורת נפוצה אחת על CBT היא שעל ידי בקשה מתמדת ממטופל למסגר מחדש מצב רע או לראות דברים מנקודת מבט אחרת, יכול האדם לפקפק ולשאול אם תפיסת המציאות שלו תקפה. קוניליו מציינת שתפיסה מוטעית נפוצה של CBT היא שהכל עוסק בלימוד חשיבה חיובית יותר.

במקום זאת, מטפל CBT טוב עוזר לך לחשוב ולפעול בדרכים אפקטיביות ותואמות את המטרות שלך. כך תוכל להיות עמיד למרות מצב רע. כאשר מטפל תופס אותך מהרהר – חושב או מדבר על היבטים של מצב רע, שיכול להגביר רגשות שליליים – הם עוזרים לך לעבור לכיוון פתרון בעיות ומעצימים אותך.

ביקורת נוספת על CBT היא שהוא דורש "יותר מדי עבודה". אנשים מסוימים עשויים להיאבק בשינוי או לגלות שאין להם מוטיבציה לנהל יומן כדי לעקוב אחר דפוסי החשיבה שלהם לאורך זמן.

מי עשוי להפיק תועלת מסוג אחר של טיפול?

עבור אנשים שהבעיות שלהם נגרמות במידה רבה על ידי דפוסים בעייתיים ביחסים שלהם עם בני זוגם או יקיריהם, מומלץ על טיפול זוגי או משפחתי.

בינתיים, מי שמעוניין יותר בבניית תובנות סביב חוויות חיים מוקדמות וחקירה לעומק כדי להבין כיצד הן השפיעו על דפוסי ההתייחסות שלהם או על דרכי הימצאותם בעולם, אולי ירצו לחפש גישה פסיכודינמית. גישה זו גורסת שהמניעים הלא מודעים שלך משפיעים על האישיות, הגישה וההפרעה הרגשית שלך. גישות שונות לטיפול פסיכודינמי ישתנו בהתאם לנושא בו תרצו לטפל.

דוגמאות לטיפול זה כוללות פסיכותרפיה קצרה אדפטיבית (BAP), המטפלת במטופלים עם הפרעות אישיות, או פסיכותרפיה בין אישית (IPT), המטפלת במטופלים עם דיכאון או הפרעות שימוש בסמים.

תחילת העבודה עם CBT

מספר משאבים מקוונים יכולים לעזור להפנות אותך לתרפיסט או מטפל שעבר הכשרה ב-CBT. המעסיק שלך עשוי להציע תוכנית סיוע לעובדים (EAP) הכוללת גישה חופשית וסודית למטפלים העוסקים ב-CBT. חברת הביטוח שלך אמורה גם להיות מסוגלת לספק רשימה של מטפלים ברשת או מחוץ לרשת באזור שלך.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן