כתרי שיניים קדמיות לעומת ציפויים-מה ההבדלים?

ציפוי שניים

תוכן עניינים

מאמרים נוספים :

אם אתה רוצה לשפר את מראה החיוך שלך, ישנן מספר דרכים שבהן רופא השיניים שלך יכול לעזור. כתרי שיניים וציפויים דנטליים הם הליכי שיקום שיכולים לשפר את המראה והתפקוד של השיניים שלך. אבל חשוב לדעת מה כרוך בכל אחד מהם כדי לקבל את ההחלטה הנכונה. נפרט את ההבדל בין השניים. נסביר איך הם עובדים, כמה הם עולים ואת היתרונות והחסרונות הייחודיים שלהם.

כתרי שיניים משמשים לנזק גדול בשיניים

כתר הוא כובע שיושב על גבי שן קיימת ומקיף את כל השטח. הוא משמש לתיקון בעיות מבניות עם שן, מסבירה סמנתה ראודין, DMD, פרוסטודנטית בניו יורק. "כתר הוא שחזור שיניים המכסה את רוב או את כל משטח השן שנחשף בפה." כתרים משמשים בדרך כלל "כאשר חלק גדול מהשן חסר או מתפרק עקב ריקבון, טראומה או פגמים התפתחותיים", היא אומרת. "ניתן להשתמש בכתרים גם כדי לשחזר שן שההתפוררה." 

ציפוי שיניים הטוב ביותר לתיקוני שיניים מתונים יותר

ציפוי שיניים הוא קליפות דקות דמויות שיניים, עשויות מחומרים מרכיבים של חרסינה. הן מיועדות לכסות את המשטח הקדמי של השן. הם משמשים כדי לשפר את מראה החיוך של המטופל. לתקן בעיות כמו שינוי צבע, רווחים, סדקים או אי יישור קלים, לדברי ד"ר ראודין.

"ציפוי בדרך כלל מכסה רק את המשטח הקדמי של השן, ומשמש לשיפור מראה השן. לא משמש לתיקון בעיות עיקריות כמו שן שבורה או עששת חמורה," מוסיף ד"ר ראודין.

השלבים ביצירת כתר לשיניים

השלבים לייצור כתר דומים מאוד לאלו של ציפוי, מציין ד"ר ראודין. הנה למה לצפות:

  • ראשית, אדם יעבור כל הליך הכרחי לתיקון השן, כמו סתימה או טיפול שורש.
  • לאחר מכן, השן שלהם תהיה מוכנה לקבל את הכתר. זה כרוך לעתים קרובות בשיוף של פני השטח ולעיתים גם בצידי השן על מנת להבטיח התאמה נכונה של הכתר.
  • לאחר מכן, נעשה תבנית מהשן. זה ישמש להכנת הכתר הקבוע.
  • לאחר מכן ניתן לשים כתר זמני.
  • ברגע שהכתר הקבוע יהיה מוכן, האדם יחזור למשרד כדי להתאים אותו. הכתר החדש נבדק להתאמה תקינה ולאחר מכן מוצמד למקומו.

ציפוי שיניים- יצירת תבנית מהשן שלך

לעתים קרובות זה יכול לקחת כמה פגישות כדי להשלים את תהליך הדבקת הציפוי. ד"ר ראודין מפרק את התהליך להלן:

  • תחת הרדמה מקומית כמו נובוקאין, שיניו של אדם מצטמצמות באופן מינימלי (זה כרוך בהסרה של כחצי מילימטר של אמייל) ונוצר רושם מהשיניים המוכנות.
  • ציפויים זמניים מונחים על שיני האדם בזמן שהמעבדה מכינה את הציפויים האמיתיים (זה יכול לקחת עד שבועיים עד שלושה במקרים מסוימים).
  • ברגע שהפורנירים חוזרים מהמעבדה, הם מוכנסים לפה ונבדקים להתאמה ומראה.
  • אם אדם מרוצה מהמראה החיצוני, הציפויים נדבקים לשיניים הבסיסיות.

היתרונות והסיכויים:

כמו כל הליך, גם לכתרים וגם לפורנירים יש את היתרונות והחסרונות שלהם. בעוד שהתוצאה הסופית של שני ההליכים היא שיקום שיניים, לכל אחד יש יתרונות וחסרונות.

כתרים: מראה ותחושה טבעיים

כתר עשוי להיות פתרון מצוין לבעיות שיניים מסוימות, כגון חורים גדולים ועמוקים או מצבים אחרים בהם יש צורך בטיפול שורש. כתרים יכולים להחזיק מעמד שנים רבות אם מניחים אותם על שן בריאה ומיוצרים ומתחזקים כראוי. "עם זאת, החסרונות הם שכתר הוא פולשני יחסית לשן. הוא דורש הסרה של יותר מבנה שן מאשר ציפוי, והם אכן דורשים תחזוקה. מבנה השן מתחת לכתרים עדיין יכול לפתח חורים, והם אכן צריכים להיות מוחלפים, בממוצע, כל חמש עד 10 שנים. אם כי הם יכולים להחזיק מעמד הרבה יותר זמן אם הם עשויים ומטופלים כראוי".

ציפוי שיניים- אפשרויות של צורה וגודל לפי התאמה אישית

ציפוי יכול לגרום לחיוך שלך להיראות מאוד מושך, עם שיניים לבנות בגודל שווה ומעוצבות היטב. היתרון העיקרי של הציפוי הוא קוסמטי. מצד השני, הם דורשים תחזוקה ובדיקות סדירות אצל רופא השיניים שלך. תוחלת החיים הממוצעת של ציפוי היא כ-10 שנים. אבל הם יכולים להחזיק מעמד הרבה יותר זמן עם טיפול ביתי טוב

עלויות

גם כתרים וגם פורנירים יכולים להיות יקרים. הבדל עיקרי אחד בין שני ההליכים הוא שחלק מההוצאות של הכתר מכוסה בדרך כלל על ידי ביטוח שיניים.

כמו רוב טיפולי השיניים, העלות של ציפוי עשויה להשתנות מעט על סמך גורמים כמו מותג הציפויים שרופא השיניים שלך משתמש בו ומומחיותו של רופא השיניים. מכיוון שציפויים נחשבים קוסמטיים לחלוטין, ייתכן שהם אינם מכוסים בביטוח. ייתכן שתצטרכו לשאת את העלות בעצמכם.

ההוצאה הזו יכולה להשתנות לפי מיקום גיאוגרפי וגם מיקום השן. שיניים קדמיות דורשות לרוב מעט יותר עבודה מכיוון שחשוב לקבל את המראה בדיוק.

למרות שהעלות הזו לא תמיד מכוסה על ידי ביטוח שיניים, חלק משיטות רפואת השיניים מציעות תוכניות תשלום שיכולות לעזור להפחית את הנטל הכספי של ההליך.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן