חתול נושך: 8 סיבות למה זה קורה ואיך לעצור את זה

חתול נושך

תוכן עניינים

מאמרים נוספים :

למה החתול שלי נושך אותי? זו שאלה שאולי מצאתם את עצמכם תוהים יותר מהזדמנות אחת אם החתלתול שלכם נוטה להתקפות אקראיות שנראה כאילו באות משום מקום! אבל אל תפחדו, אם אתם מוצאים את היד שלכם נתונה לאותו סוג של טיפול בפה כמו הצעצועים שלהם, בהחלט הגעתם למקום הנכון.

נשיכה היא אחת מבעיות התנהגות החתול הנפוצות ביותר ובמקרים מסוימים היא נורמלית לחלוטין. לעתים קרובות זו הדרך של חבריך החתוליים להציע הצעה לתשומת לבך או לאותת שהם במצב רוח עליז ורוצים שתפנק אותם בסשן משחק טוב. 

אבל פעמים אחרות, נשיכה יכולה להיות הדרך של החתול שלך לאותת לך שמשהו לא ממש בסדר. יכול להיות שהם מרגישים לא טוב, שהם לא אוהבים ליטופים או שהם חשים פחד מסיבה כלשהי. אין להכחיש שתקשורת חתולים יכולה להיות מורכבת. אז הבנת הסיבות השונות מדוע חתולים נושכים יכולה לעזור לך לפענח מה החתול שלך מנסה לומר לך.

אם שמת לב שהחתול שלך נושך – התחיל להשתמש בך כצעצוע לעיסה ואתה מוצא את ההתנהגות הזו יותר מקצת כואבת ולא רצויה, המשך לקרוא כדי לגלות את הסיבות הנפוצות ביותר ואת העצות המובילות שלנו כיצד תוכל לשים עצירה לזה.

האם זה נורמלי שחתול נושך את בעליו?

אמנם זה כנראה לא החדשות שרצית לשמוע, אבל זה בהחלט לא נדיר שחתולים נושכים את בעליהם – אבל זה לא אומר שהם עושים את זה כדי לנסות לפגוע בך. 

למרות שנשיכת חתולים עשויה להיראות כמו מעשה של תוקפנות, חשוב לזכור שחתולים הם טורפים שנולדו טבעיים, ולכן התנהגויות כמו גירוד, נשיכה, התנפלות ועקב כולן מחוברות ל-DNA שלהם.

אתה בהחלט לא רוצה להרתיע את האינסטינקטים הטבעיים שלהם כי נשיכה היא אחת הדרכים שבהן הם מעבירים מידע, אבל אם הם משחקים נושכים אותך ואתה לא אוהב את זה, הפנה אותם לעבר הצעצועים שלהם ותגמל אותם עם פינוק כשהם נושכים אלה במקום אותך כדי לחזק את ההתנהגות החיובית. 

למה החתול שלי נושך אותי?

למרות שזה עשוי להיראות כמו מעשה טהור של תוקפנות, רוב הזמן, חברך החתולי אינו מנסה בכוונה לגרום לך כאב. למעשה, נשיכה היא אינסטינקט מאוד טבעי עבורם שהם משתמשים בו כדי להעביר מגוון מסרים שונים. הנה שמונה מהסיבות הנפוצות ביותר לכך שהחתול שלך נושך אותך…

1. ליטוף במקום הלא נכון

האם אי פעם ליטפת באהבה את חברך החתולי (שנראה שנהנה מזה) רק כדי שיצלפו אותו ופתאום יתנו לך נגיעה בגלל מה שנראה כאילו אין סיבה? המחשבה הראשונה שלך הייתה כנראה 'היי! מה עשיתי שזה מגיע לי?' אבל תהיה בטוח, החתול שלך לא שונא אותך פתאום. הם בדרך כלל רק מודיעים לך שספיקו להם מכל תשומת הלב לעת עתה.

זה יכול להיות גם בגלל שאתה נוגע בהם במקום שהם לא מרגישים בנוח שילטפו אותם. לעתים קרובות את הזנב או הבטן שלהם. כדי להימנע מהנקבים הידידותיים האלה, כדאי לצפות בשפת הגוף של החתול שלך בזמן משחקי ליטוף. הסימנים שאולי הספיקו כוללים את הזנב שמתחיל להתעוות או האוזניים זזות הצידה.

2. לא אוהב ליטופים

סיבה נוספת לנשיכה עשויה להיות שבמקרה יש לך חבר חתולי שלא אוהב במיוחד ללטף אותו. לא כל החתולים כמו להיות מרותקים, ולכן חשוב לדעת היכן נופלת הקיטי שלך בסולם מלטף – האם הם לא יכולים להספיק מזה או שהם מעדיפים רק מעט חיבה? 

השתמש בשפת הגוף של החתול שלך כדי להחליט אם הם מוכנים לפגישת ליטוף לפני שתתחיל אם אתה רוצה להימנע מגניבות האזהרה האלה.

בין אם אתה מקבל עקיצות מסוג זה בתחילת או בסוף פגישת טיפוח, חשוב שלא תתעלם מהן. מה שמתחיל כנשיכה ידידותית יכול להסלים במהירות להתנהגות נשיכה ושריטה אגרסיבית הרבה יותר אם לא תפסיק כשהם סימנו שנמאס להם.

באופן כללי, סוג זה של נשיכת חתול אינו צריך לדאוג, אולם אם התגובה שלהם לטיפוח משתנה פתאום וכעת הם תמיד מזהירים אותך מללטף אותם במקום שבו הם אהבו להיות מטופחים בעבר, זה יכול לאותת שהחתול שלך נפצע עצמו או שמשהו אחר לא בסדר. 

כמובן, חתולים מפורסמים בצורה הפכפכה ולכן זה לא יכול להעיד על כלום, אבל אם זה נמשך, ומלווה בשריקות או נהמות, נסיעה לוטרינרים עשויה להיות מסודרת.

3. נשיכות אהבה

נשיכות אהבה ידועות לשמצה פופולריות בקרב חתולים וכשחושבים על זה, זה למעשה די מתוק – זה משהו שהם עושים אחד עם השני כאות לחיבה וקבלה, אז הם מודיעים לך שהם רואים אותך כחלק ממשפחת הפרווה שלהם. עם זאת, למרות שזה יכול להיקרא נשיכת אהבה, זה יכול להרגיש הכל מלבד אוהב כשאתה בקצה השני של זה!

כדי למנוע זאת, כשזה קורה, שחרר בכי קטן והתרחק מהם. זה יעזור להם להבין שנשיכות האהבה שלהם לא מתקבלות בצורה שאליהם נועדו. 

גורי חתולים משתמשים בצווחות וברעשים גבוהים אחרים כדי לציין מתי המשחק גס מדי ואמם גם תעשה את אותו הדבר כדי ליידע אותם אם הם יוצאים משליטה, אז זה אמור לעזור לחתלתול שלך להבין שאתה לא אוהב ההתנהגות הזאת.

4. נשיכת חתול בעת הטיפוח

חתולים מגלים חיבה גם על ידי טיפוח אלה שהם הכי קרובים אליהם. הם משתמשים בלשונות הגסות שלהם כדי לנקות אותך בצורה מענגת ביותר – גם אם היא נייר זכוכית – אבל במהלך תהליך הניקוי הזה הם יכולים גם לנקש ולנשוך אותך. זו לא התנהגות אגרסיבית, זה רק חלק מתהליך הניקוי הטבעי שלהם. אם הם לא מצליחים להסיר כתמים עקשניים של שיער או לכלוך, הם פונים לנשוך אותו.

יש הטוענים שהחתול שלך נושך אותך כי הם קלטו משהו על העור שלך שהם לא יכולים להסיר עם הלשון שלהם, למרות שאחרים מאמינים שזה רק הם מראים לך אהבה במהלך תהליך הטיפוח (כמו בנקודה 2). כך או כך, כדי לעזור להם לעצור את זה, שחרר "או" קטן ולהתרחק, זה אמור לעזור למנוע מהם לעשות זאת שוב.

5. חידוד כישורי הציד שלהם

לחתולים, במיוחד לחתולים צעירים, יש צורך לשחק כדי לתרגל ולשמור על כישורי הציד שלהם. חתולים הם טורפים מולדים, ולכן הם צריכים למצוא פורקן להתנהגות זו. זה נפוץ במיוחד עם חתולים מקורה. מכיוון שנמנעת מהם גישה לשטחי העוקב המלאים בטרף שיהיו להם בטבע, אז הם מחפשים דברים חלופיים לצוד. כלומר אתה!

הדרך הקלה להרחיק אותם היא לספק להם צעצועי חתולים לשימוש במקום. צעצועי חתולים אינטראקטיביים הם דרך מצוינת לגרום לחתלתול שלך להפסיק לתקוף אותך. וגם לגרום להם להיות בריאים יותר ומעוררים יותר.

שוב, כדאי גם להבהיר שנשיכה ושריטות הן לא נו מגיל צעיר. כן, זה חמוד שהם מכרסמים את אצבעות הרגליים שלך. אבל זה כבר עניין אחר כשהם כבר מבוגרים ועדיין לא יודעים טוב יותר. 

כבעבר, 'אווץ" בווליום בינוני גבוה והתרחקות מהם יעזרו להם לקבל את המסר. אתה צריך גם להשתמש בצעצועים זזים או בשרביטים של חתולים כדי למשוך את תשומת הלב שלהם ממך. ואז לתגמל את ההתנהגות הזו עם פינוקי החתולים הטובים ביותר. המדמה את הפרס שהם יקבלו לאחר אכילת הרג.

6. כאבי בקיעת שיניים

בקיעת שיניים של חתלתולים נוטה להתחיל בסביבות גיל תשעה שבועות ויכולה להימשך מספר חודשים. כדרך להקל על אי הנוחות העצומה שהם חשים לעתים קרובות במהלך תקופה זו, חתולים ילעסו כל דבר שהם יכולים לשים עליו את כפותיהם. כולל אותך!

שוב, זו הזדמנות מצוינת ללמד אותם שהבהונות והאצבעות שלך לא בשבילם ללגום על ידי מתן אפשרות לצעצועים בקיעת שיניים של חתלתולים במקום. במיוחד אלה העשויים מבד, מכיוון שהם מייצגים אלטרנטיבה. אתה יכול גם לנסות להרחיק את האצבעות מהפה שלהן כשאתה מלטף אותן.

7. דיכאון

תאמינו או לא, החברים החתוליים שלנו יכולים לסבול מדיכאון כמעט כמונו בני האדם. והם יכולים לזהות זאת גם אצל בעליהם. למעשה, מחקר אחד שפורסם ב- PLOS ONE מצביע על כך שכאשר חתול מזהה שהבעלים שלו מדוכא, זה יכול לגרום לאותו חתול להתחיל לפעול באגרסיביות. 

בעזרת 1.3 מיליון רשומות רפואיות על פני תקופה של 10 שנים, אוניברסיטת רן בצרפת מצאה שיותר מ-41% מאלה שהלכו לבית החולים עם נשיכת חתול טופלו גם בדיכאון בשלב מסוים. 

הקשר אינו ברור, עם זאת, וסביר יותר שהתנהגות הנשיכה נבעה משינויים באופן שבו התנהגו בעליהם, כגון היענות מופחתת – אנשים מדוכאים יוצרים לעתים קרובות פחות קשר עין בהשוואה לאלו ללא דיכאון. הנתונים גם מעט מוטים, שכן לאנשים מדוכאים רבים מומלץ לרכוש חיית מחמד כדי לעזור להם להרגיש רגועים יותר, ולכן יש סיכוי גבוה יותר שיהיו בעלי חתול.

8. פחד

חתולים יכולים לפחד כשיש שינוי בשגרה או בתנאי החיים. חתולים אינם נלהבים משינוי, ויכולים להרגיש מאוימים או לרצות לברוח. אם מונעים מהם לעשות זאת, הם יכולים לתקוף. חתולים מפחדים גורמים לנזק הגדול ביותר. לכן כאשר מציגים אדם או בעל חיים חדש לביתכם, או מתכננים שיפוץ גדול, חשוב לעקוב אחר החתול שלכם לשינויים בהתנהגותו. 

אם אתה שם לב שהם מתגוננים יותר ייתכן שהמחשבה הראשונה שלך היא לנחם אותם כדי להרגיע אותם. אבל אם הם מרגישים מאוימים כאשר אתה מתקרב, ייתכן שאתה עושה יותר נזק מתועלת. המתן עד שהחתול שלך יגיע אליך. השאר עבורו פינוקים שיעזרו להם להבין שהמצב החדש אינו סיבה לדאגה.

למה החתול שלי נושך אותי כשאני ישן?

חתולים הם ליליים או קרפוסקולריים מטבעם. מה שאומר שהם הכי פעילים עם עלות השחר ובשעות הערב. אבל ברגע שהחושך יורד ולפני שהאור מתחיל לזחול שוב, החברים החתוליים שלנו נוטים לשעמום. אחרי הכל, יש רק כל כך הרבה טיפוח והם נוטים להעדיף לנמנם ביום לעומת בלילה.

אז, מה חתול בקצה רופף לעשות עם עצמו? ובכן, לעצבן את הבעלים הישן שלהם כמובן! אחת הדרכים הטובות ביותר להעיר אותך היא לתת לך נשימה קטנה, שנוטה להיות הדרך של החתול שלך לאותת שהם רוצים שתקום ותשחק איתם או אולי תמלא מחדש את קערת החתול שלהם. 

אחת הדרכים לנסות לעצור את ההתנהגות הלא רצויה הזו היא להשאיר את אחד מצעצועי החתול האוטומטיים  או אפשרות אינטראקטיבית שהחתלתול שלך יכול לשעשע את עצמו איתה עד שהגיע הזמן שלך לקום. 

למה החתול שלי נושך אותי כשאני מלטפף אותו?

תוקפנות הנגרמת על ידי ליטוף היא משהו שמדענים עדיין מנסים להבין. אך ישנן מספר סיבות לכך שהחתול שלך עלול לנשוך אותך לפתע לאחר שלכאורה נהנה מליטוף.

הראשון הוא שהם מתקשרים לך שהגעת לסף הרגישות שלהם והם מרגישים כעת גירוי יתר. ליטוף חוזר על עצמו יכול גם ליצור זעזועים קטנים לאורך עור החתול שלך. והחשמל הסטטי הזה יכול לגרום להמשך ליטוף לא נוח. 

גם צורות אחרות של כאב יכולות לשחק תפקיד בנשיכת חתול בזמן שמלטפים אותו. אם לחתול שלך יש פציעה, סובל מדלקת פרקים או פשוט לא מרגיש טוב, ליטוף עלול להרגיש יותר כואב מאשר נעים. 

למה החתול שלי נושך אותי כשאני עובר?

כבעלים של חתולים, סביר מאוד שחלפת על פני חברך החתולי עם מחשבותיך במקום אחר. רק כדי להיחלץ ממחשבותיך על ידי החתול שהחליט פתאום לנשוך את הקרסול שלך.

למרות שייתכן שהפתעת אותם וביס טוב הוא הדרך שלהם ליידע אותך. סביר יותר שזה הצעה לתשומת לב או איתות שהם במצב רוח שובב ורוצים לשחק.

האם נשיכות חתולים מסוכנות?

אם אתה שואל באופן קבוע, 'למה החתול שלי נושך אותי?' כדאי לשקול זאת. חתולים אגרסיביים לא מגיעים לכותרות כמו כלבים תוקפניים. בעיקר בגלל שהם יכולים לעשות הרבה פחות נזק. אבל זה לא אומר שיש להקל ראש בנשיכות חתולים. 

מחקר של חוקרים במרפאת מאיו מצא שמתוך 193 חולים שהגיעו לנשיכות חתולים על ידיהם במשך שלוש שנים, 30% נאלצו להתאשפז למשך 3.2 ימים בממוצע, בדרך כלל עקב זיהום. כדי למנוע זאת, יש לחטא מיד כל נשיכת חתול ששוברת את העור. ולפנות לרופא אם יש סימנים של נפיחות מתמשכת.

זה מדגיש את החשיבות של אימון החתול שלך מגיל צעיר כי נשיכה אינה נסבלת. אף פעם לא מאוחר מדי להתחיל. ואם תלמדו את הסימנים של מתי החתול שלכם רוצה להישאר לבד ומתי הוא מוכן לשחק, נשיכות אגרסיביות ושובבות תהיינה בקרוב נחלת העבר. 

סימנים להתנהגות תוקפנית אצל חתולים 

בנוסף לנשיכה, סימנים נוספים להתנהגות תוקפנית שאתה עשוי לראות מהחתול שלך יכולים לכלול: 

  • אישונים מורחבים
  • אוזניים שטוחות לאחור על ראשן
  • זנב זקוף עם שערות מורמות
  • גב מקושת

איך למנוע מחתול לנשוך

1. שקול סיבות רפואיות

תוקפנות חתולים יכולה לנבוע מסיבות רפואיות, סביר במיוחד אם חל שינוי פתאומי בהתנהגותם. 

מצבים כמו טוקסופלזמה, יתר פעילות בלוטת התריס, אפילפסיה, מורסות, דלקת פרקים, מחלות שיניים, כלבת, טראומה וירידה חושית או חוסר תפקוד קוגניטיבי אצל חתולים מבוגרים יכולים כולם לגרום לחתלתול שלך להרגיש מותקף, ולכן יש סיכוי גבוה יותר להגן על עצמו בפרובוקציה הקטנה ביותר. הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לבקר את הווטרינר כדי לבדוק ששום דבר לא בסדר.

2. שמרו על מרחק

חתולים בדרך כלל מקבלים תוקפנות רק אם הם מרגישים מאוימים. בדרך כלל בגלל שהם שומרים על הטריטוריות שלהם, מגנים על צאצאיהם, או שהם מרגישים שהם צריכים להגן על עצמם מפני התקפה.

אם החתול שלך מקבל חשבון בריאות נקי, נסה להבין מדוע הוא מרגיש צורך לתקוף. התנהגות אגרסיבית מאותתת שהחתול שלך מרגיש לכוד, ואינו יכול להימלט ממה שמאיים עליו.

דרך פשוטה לתקן את זה היא להתרחק מהחבר הפרוותי שלך עד שהם יבואו אליך מרצונם. אז הם לא יכולים לטעות בפתיחות הידידות שלך כהתנהגות מאיימת.

תוקפנות הנגרמת על ידי התנהגות טריטוריאלית מופעלת בדרך כלל על ידי שינוי. הכנסת חתול חדש, חתול במשק הבית שמתבגר מינית או חתולי רחוב שנכנסים למרחב האישי שלהם יכולים כולם לגרום להם לצאת למגננה. הם גם מגיבים לשיבושים גדולים במרחב המחיה שלהם. שיפוץ הבית או אדם חדש שנכנס אליו יכולים גם לגרום להם לאי נוחות מספיק לתקוף.

שוב, השאר אותם בשקט כדי שיהיה להם זמן להסתגל למצב החדש. חתולים מאוימים לא מעוניינים ללטף או לשחק. הם צריכים מקום להשלים עם המצב החדש.  

3. אל תתקרבו לחתול נסער  

טריגר נוסף המקושר לטריטוריה הוא תוקפנות מכוונת מחדש. החתול נושך אותך כי הם לא יכולים להגיע למה שהם באמת רוצים לתקוף. זה יכול להיגרם ממשהו פשוט כמו כלב שעובר על פני החלון. זה לא זדוני, זה רק רפלקס שנגרם מרפלקס הקרב או הבריחה שגם אנחנו מקבלים.

התקפות אלו קורות בדרך כלל כשאתה מפתיע אותם. הם לא מחפשים משהו לתקוף. זו הסיבה שזה לא רעיון טוב לנסות להתקרב אליהם פתאום כשהם נסערים. קראו את שפת הגוף שלהם, ואם הם נראים כועסים, עזבו אותם בשקט.

4. חפש מומחה התנהגות

תוקפנות מתמשכת של חתולים שלא נגרמת ממצב רפואי פירושה שהגיע הזמן להזמין אנשי מקצוע. מומחה מוסמך להתנהגות שימושית בבעלי חיים יכול לעזור לך לפתח תוכנית להפחתת תוקפנות. וכן להדריך אותך ביישום שלה

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן