הילד מחובר כל הזמן? כיצד שימוש במדיה דיגיטלית יכול להשפיע על הילד שלך

ילדים מכורים לטלפון

תוכן עניינים

מאמרים נוספים :

הילדים ובני הנוער של היום גדלים שקועים במדיה דיגיטלית. זה נע בין טלוויזיה וסרטונים למדיה חברתית, משחקי וידאו ועוד הרבה יותר. והכל זמין במספר מכשירים – מחשבים, קוראות אלקטרוניים, קונסולות משחקים, סמארטפונים ומסכים אחרים.

ילדים ושימוש במדיה דיגיטלית: לפי המספרים

השימוש במדיה על ידי בני נוער (גילאי 8-12 שנים) ובני נוער ( 13-18 שנים) עלה מהר יותר בשנתיים שחלפו מאז המגיפה מאשר בארבע השנים שלפני כן. בני 8 עד 12 מבלים בממוצע 5.5 שעות ביום על מסכים וצורכים מדיה. שיעור זה מטפס ליותר משמונה וחצי שעות ביום עבור בני נוער.

במחקר בקרב בני נוער עלה כי 79% משתמשים במדיה חברתית ובסרטונים מקוונים לפחות פעם בשבוע. 32% מהם אמרו שהם "לא היו רוצים לחיות בלי" יוטיוב. כמעט שני שלישים (65%) אמרו שהם צופים בטלוויזיה, 64% צופים בסרטונים מקוונים ו-43% משחקים בכל יום בסמארטפון או בטאבלט.

שיעורי זמן המסך היומי הממוצע זינקו. הגבוה ביותר בקרב ילדים שחורים והיספנים/לטינו ואלו של משפחות בעלות הכנסה נמוכה. בני הנוער האלה בילו בין 6.5 ל-7.5 שעות ביום על מסכי בידור.

בסקר אחר , 71% מההורים עם ילדים צעירים יותר (מתחת לגיל 12) אמרו שהם מודאגים מכך שילדם מבלה יותר מדי זמן מול המסכים.

סיכונים ויתרונות של שימוש במדיה דיגיטלית על ידי ילדים ובני נוער

למה להשתמש במדיה דיגיטלית?

 • לחשוף את המשתמשים לרעיונות ומידע חדשים.
 • להעלות את המודעות לאירועים ולנושאים אקטואליים.
 • לקדם השתתפות בקהילה.
 • לעזור לתלמידים לעבוד עם אחרים על מטלות ופרויקטים.

לשימוש במדיה דיגיטלית יש גם יתרונות חברתיים ש:

 • אפשרו למשפחות ולחברים לשמור על קשר, לא משנה היכן הם גרים.
 • משפר את הגישה לרשתות תמיכה חשובות, במיוחד עבור אנשים עם מחלות או מוגבלויות.
 • עוזר לקדם בריאות והתנהגויות בריאות, כמו איך להפסיק לעשן או איך לאכול בריא.

למה להגביל את השימוש במדיה הדיגיטלית?

שימוש יתר במדיה דיגיטלית עלול לסכן את ילדיכם :

 • לא מספיק שעות שינה- שימוש במדיה יכול להפריע לשינה. ילדים ובני נוער שיש להם יותר מדי חשיפה תקשורתית או שיש להם טלוויזיה, מחשב או מכשיר נייד בחדר השינה שלהם נרדמים מאוחר יותר בלילה וישנים פחות. אפילו תינוקות יכולים לקבל גירוי יתר על ידי מסכים ולהחמיץ את השינה שהם צריכים כדי לגדול. חשיפה לאור (במיוחד לאור כחול) ותכנים מעוררים ממסכים עלולים לעכב או לשבש את השינה ולהשפיע לרעה על בית הספר.
 • הַשׁמָנָה- שימוש מופרז במסך וטלוויזיה בחדר השינה עלולים להגביר את הסיכון להשמנה. צפייה בטלוויזיה במשך יותר מ-1.5 שעות מדי יום מהווה גורם סיכון להשמנה עבור ילדים בגילאי 4 עד 9. לבני נוער שצופים יותר מ-5 שעות טלוויזיה ביום יש סיכוי גבוה פי 5 לסבול מעודף משקל מאשר בני נוער שצופים 0 עד 2 שעות. פרסום מזון וחטיפים בזמן צפייה בטלוויזיה יכולים לקדם השמנת יתר. ילדים שמשתמשים יתר על המידה במדיה נוטים פחות להיות פעילים עם משחק בריא וגופני.
 • עיכובים בלמידה ומיומנויות חברתיות- כאשר תינוקות או ילדים בגיל הגן צופים יותר מדי בטלוויזיה, הם עלולים להראות עיכובים בקשב, בחשיבה, בשפה ובמיומנויות חברתיות. אחת הסיבות לכך יכולה להיות שהם אינם מקיימים כל כך אינטראקציה עם הוריהם ובני משפחתם. הורים שמחזיקים את הטלוויזיה דולקת או מבלים עודף זמן במדיה הדיגיטלית שלהם מפספסים הזדמנויות יקרות. בזמן הזה הם יכולים לתקשר עם ילדיהם ולעזור להם ללמוד.

השפעות נוספות שעללות להוות סיכון עבור ילדכם

 • השפעה שלילית על ביצועי בית הספר- ילדים ובני נוער משתמשים לעתים קרובות במדיה באותו זמן שהם עושים דברים אחרים. כמו למשל, שיעורי בית. ריבוי משימות כזה יכול להשפיע לרעה על מידת ההצלחה שלהם בבית הספר.
 • בעיות התנהגות- תוכן אלים בטלוויזיה ובמסכים יכול לתרום לבעיות התנהגות אצל ילדים. בין אם בגלל שהם מפחדים ומבולבלים ממה שהם רואים או שהם מנסים לחקות דמויות על המסך.
 • שימוש בעייתי באינטרנט- ילדים שמבלים זמן רב מדי בשימוש במדיה מקוונת עלולים להיות בסיכון לסוג של התנהגות הנקראת שימוש בעייתי באינטרנט. שחקני וידאו כבדים נמצאים בסיכון להפרעת משחקי אינטרנט. הם מבלים את רוב זמנם הפנוי באינטרנט ומפגינים פחות עניין במערכות יחסים לא מקוונות או בחיים האמיתיים. ייתכנו סיכונים מוגברים לדיכאון הן בקצה הגבוה והן בקצה הנמוך של השימוש באינטרנט.
 • סקסטינג, אובדן פרטיות וטורפים- Sexting הוא שליחה או קבלה של תמונות, סרטונים או הודעות טקסט מפורשות מינית באמצעות סמארטפון, מחשב, טאבלט, משחק וידאו או מצלמה דיגיטלית. כ-19% מבני הנוער שלחו תמונה מינית למישהו אחר. בני נוער צריכים לדעת שברגע שתוכן משותף עם אחרים, ייתכן שהם לא יוכלו למחוק אותו לחלוטין. ילדים עשויים גם לא להשתמש בהגדרות הפרטיות. עברייני מין עשויים להשתמש ברשתות חברתיות, חדרי צ'אט, דואר אלקטרוני ומשחקים מקוונים. וכל זה כדי ליצור קשר עם ילדים ולנצל אותם.
 • בריונות ברשת- ילדים ובני נוער באינטרנט יכולים להיות קורבנות לבריונות ברשת. בריונות ברשת יכולה להוביל לבעיות חברתיות, אקדמיות ובריאותיות שליליות בטווח הקצר והארוך. הן עבור הבריון והן עבור היעד. למרבה המזל, תוכניות למניעת בריונות עשויות להפחית בריונות ברשת.

ערכו תוכנית שימוש במדיה משפחתית

ילדים כיום גדלים בתקופה של חוויות שימוש במדיה מותאמות אישית. זה חכם לפתח תוכנית מותאמת אישית לשימוש במדיה עבור הילדים שלך. זה עוזר לילדים שלך להימנע משימוש יתר במדיה על ידי איזון בינה לבין פעילויות אחרות.

תוכנית תקשורת צריכה לשקול את גילו, בריאותו, אישיותו ושלב ההתפתחות של כל ילד. זכרו, כל הילדים ובני הנוער זקוקים לשינה מספקת (8-12 שעות בכל לילה, תלוי בגיל). פעילות גופנית (שעה ביום) וזמן הרחק ממדיה. צור תוכנית מותאמת אישית עבור המשפחה שלך עם התוכנית האינטראקטיבית שלנו לשימוש במדיה משפחתית. 

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן