היגיינה אצל בני נוער- בואו נדבר על זה!

הגיינה לנוער

תוכן עניינים

מאמרים נוספים :

לימוד בני נוער על היגיינה ראויה נוטה להיות מלווה בהמון תזכורות. למרות שלמדת אותם כנראה מיומנויות רבות מהילדות המוקדמת ואילך, חלק ממשימות ההיגיינה הללו הן חדשות, או שצריכות להיעשות באופן עצמאי בפעם הראשונה.

זה גם נפוץ שילדים פחות ערניים לגבי היגיינה אישית כשהם מגיעים לחטיבת הביניים והתיכון. במיוחד ברגע שהם כבר לא נמצאים תחת העין הפקוחה של הוריהם בזמן הטיפוח. להלן הרגלי היגיינה בריאים שכדאי ללמד את המתבגר שלך וכיצד להנחיל אותם לשגרת היומיום של ילדך. 

מדוע הרגלי היגיינה אצל בני נוער חשובים?

היגיינה היא בעצם הדרך בה אנו שומרים על גופנו נקי. נוהלי ניקיון ממלאים שני תפקידים בסיסיים. ראשית, להיות נקיים עוזר לנו להיות סניטריים. אולי לא לגמרי נקיים מחיידקים לגמרי. אבל נקיים מהחיידקים שמזיקים ועלולים לגרום למחלות. היגיינה לקויה עלולה להוביל לעששת, זיהומי עור ומחלות רבות אחרות הניתנות למניעה. 

שנית, היגיינה משפיעה על אינטראקציות חברתיות. אנשים אחרים, מבוגרים במיוחד, מצפים מאנשים להיות נקיים. היגיינה טובה מאפשרת לנו לתקשר עם אנשים אחרים בצורה חיובית יותר. זה יכול להיות לא נעים להיות במגע קרוב עם מישהו שיש לו ריח רע מהפה או ריח גוף.

היגיינה נכונה מוכיחה שאתה דואג ומעריך את עצמך. בנוסף, זה מכבד לאחרים להציג את עצמך בצורה מסודרת. היגיינה לקויה, לעומת זאת, עלולה לגרום לדחייה חברתית.

איפה בני נוער לומדים על היגיינה

במקרים רבים, ילדינו לומדים כיצד להתנהג על ידי התבוננות בדוגמה שלנו. היגיינה אינה שונה. אם יש לך שגרה קבועה לשמירה על עצמך נקי, המתבגר שלך יראה זאת כהתנהגות נורמלית. עם זאת, זה אופייני גם לזוגיות ובני נוער להיות רפויים יותר לגבי שגרת ההיגיינה שלהם. לכן זה מועיל להורים להיות שקועים לוודא שילדיהם עומדים בקצב ההרגלים היומיומיים הללו.

החברים גם מעצבים איך בני נוער מתנהגים. אם החבר הכי טוב של ילדכם נוטה להיות נקי במיוחד, אל תתפלאו כשהילד שלכם מתחיל להתקלח בתדירות גבוהה יותר או חוזר הביתה עם תרחיץ או בושם חדש. לחלופין, אם החברים שלהם לא נראים מודאגים במיוחד בשמירה על היגיינה אופטימלית. אז ילדכם עשוי להיות פחות נוטה גם כן.

בתי ספר רבים גם מדריכים את התלמידים לגבי החשיבות של הרגלי היגיינה נכונים, כמו להתקלח באופן קבוע ושימוש בדאודורנט.

יסודות היגיינת נוער

למשפחות שונות יהיו העדפות או כללים שונים מבחינת מהי היגיינה נכונה. לכן, בכמה משקי בית צפויים אמבטיה יומית ושיער מסורק. בעוד שאחרים עשויים לבחור בדרישות פחות מחמירות. עקבו אחר האינסטינקטים שלכם לגבי מה שדרוש לילדכם.

הנחיות היגיינה בסיסיות שכל נער צריך להקפיד עליהן:

  • צחצח שיניים פעמיים ביום ועדיף להשתמש בחוט דנטלי מדי יום.
  • להתקלח או להתרחץ לפי הצורך, מה שאומר לרוב כל יום או כל יום אחר.
  • גזוז ציפורניים, לפי הצורך.
  • השתמש בדאודורנט או אנטי-פרספירנט לפי הצורך.
  • לשטוף שיער באופן קבוע.
  • ללבוש גרביים ותחתונים נקיים כל יום.

רחצה ודאודורנט

אם לנער שלך יש עור או שיער שומני או שעוסק בספורט, ייתכן שיהיה צורך במקלחת יומית. אם העור שלהם יבש, אז רחצה כל כמה ימים מקובלת. (יותר מדי רחצה מרחיק את שמני ההגנה הטבעיים של העור). סוגי שיער שונים ידרשו סוגים שונים של שמפו, בין כל יום לשבוע.

דאודורנט או אנטי-פרספירנט היא בחירה אישית בדרכים שונות. אם לבני הנוער שלך יש בעיה עם הזעה, יתכן שהתרופה נוגדת זיעה. היזהר משימוש יתר בתרופות נוגדות זיעה, מכיוון שהם עלולים לחסום את בלוטות הזיעה מתחת לזרועות. וזה עלול להוביל לגושים כואבים שייתכן שיידרשו לבדיקה וטיפול על ידי רופא הילדים. 

גילוח

בסביבות גיל ההתבגרות, בני נוער עשויים להחליט להתחיל לגלח את הרגליים, בית השחי, אזורי הערווה והפנים. הדריכו את ילדכם על טכניקות מתאימות לשימוש בטוח בסכיני גילוח. הקפדה על שימוש בסכין גילוח נקי וסבון (או קרם גילוח) ומים תפחית את הסבירות לגירוי. האם להתגלח או לא היא בחירה אישית ולא שיקוף של ניקיון. 

טיפוח

יש הרבה אפשרויות לבני נוער לעשות סביב הטיפוח. חלקם הם אופציונליים, אבל אחרים עוסקים יותר בבריאות. ייתכן שתצטרך לדבר עם המתבגר שלך על עיצוב שיער, מריטת גבות, גזירת ציפורניים, שטיפת פנים, טיפול באקנה ואיפור.

למד אותם את היסודות של הרגלי הטיפוח הרלוונטיים להם. החלפת בגדיהם מדי יום (או כשהם מלוכלכים, מזיעים או מוכתמים) וכביסה משפיעים גם על היגיינה בריאה. לשמור על החדר שלהם מסודר ועל המיטה שלהם מסודרת (והסדינים נקיים) הם הרגלים טובים להיכנס אליהם גם כן.

עזרה ראשונה

למידה על טיפול בסיסי בפציעות היא גם חלק מהיגיינה בריאה. לכן, ודא שילדך יודע לטפל נכון בפצע, כולל שטיפתו במים וסבון, שימוש במשחה אנטיביוטית וכיסוי חתכים בתחבושת סטרילית. לדעת מתי לבקש עזרה (או להתקשר לרופא) הם גם מפתח.

בעיות היגיינה אחרות

טיפול בעדשות מגע, שמירה על ניקיון משקפיים וכל צעדי היגיינה הנדרשים עבור אלה עם פלטה או מחזיק הם גם תחומים חשובים לדון בהם עם ילדכם, לפי הצורך.

בעיית היגיינה נוספת שיש לבני נוער מסוימים היא כסיסת ציפורניים. עזרו לבני הנוער שלכם להבין מדוע הרגל זה אינו בריא, כולל הסכנה של בליעת חיידקים מהאצבעות ונזק פוטנציאלי לציפורניים ולמיטות הציפורניים (שעשויות להידבק). סיעור מוחות שיעזור להם לשבור את ההרגל, כמו שימוש בלק מיוחד בטעמים שטעמו או שימוש במילת קוד כדי להזכיר להם להפסיק.

אסטרטגיות לעידוד היגיינה

ישנן כמה דרכים להתמודד עם נער שלא מתרחץ או מקפיד על היגיינה בסיסית. אחת הדרכים היא לרכוש פריטי טיפוח אישיים המיועדים לבני נוער. דאודורנט, סבון, ספריי גוף, או אפילו שטיפת פנים באקנה שנותרו בחדר האמבטיה עשויים להיות מושכים יותר לבני נוער. אל תקנו את מה שהייתם קונים, אלא חפשו מוצרים המיועדים לבני נוער. גם ריחות ואריזות מהנים עשויים לעזור.

דרך נוספת היא לקיים דיון היגיינה בסיסי עם ילדכם. לפעמים, כשאתה נוהג (והם קהל שבוי), אתה יכול לנהל דיון קצר על הצפוי, מבחינה היגיינה. חשוב להתרחק משיימינג או לגרום להם להרגיש רע. פשוט התמקד בהצעת הוראות בסיסיות ומדוע המשימות חשובות.

לחלופין, זה עשוי להיות מועיל לגייס מישהו מלבד הורה כדי לדבר עם נער על הנושא העדין הזה לפעמים. לפעמים, המתבגר שלך יקשיב למבוגר אחר, אבל לא לך, אז השתמש במישהו שמתבגר שלך סומך עליו. אם זה לא נראה מספיק, פגישה עם יועץ עשויה להיות מסודרת.

מילה מאיתנו,

היגיינה היא לא בעיה לעתים קרובות, אבל כאשר היא כן, היא יכולה להיות בעיה גדולה. עם מעט מידע והכוונה, המתבגר שלך יהיה בדרך לטיפול אישי טוב התומך בבריאות גופנית ורגשית.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן