דלקות מעיים אצל כלבים- סיבות,טיפול ומניעה

דלקות מעיים כלבים

תוכן עניינים

מאמרים נוספים :

כל הכלבים נמצאים בסיכון לפתח  דלקת מעיים  – מצב הנובע  ממעי דק דלקתי . דלקת מעיים יכולה להיגרם על ידי בליעת רעלים, זיהום ויראלי או חיידקי וחסימת מעיים. התסמינים העיקריים של דלקת המעי הם  שלשולים והקאות. אם  לא מטופלים עלולים לגרום להתייבשות מסכנת חיים. הווטרינר שלך יאבחן דלקת מעיים על סמך סימנים קליניים והיסטוריה רפואית ויטפל בכלב שלך בהתאם למה שגורם למחלה. הפרוגנוזה לכלבים שמקבלים טיפול טובה, ואתה יכול לנקוט במספר צעדים כדי למזער את הסבירות שהכלב שלך יסבול מדלקת מעיים. 

מהי דלקת מעיים?

דלקת מעיים היא דלקת של המעי הדק. זה קורה לעתים קרובות במקביל לדלקת בקיבה ובמעי הגס. הצורה הנפוצה ביותר של דלקת המעי היא גסטרואנטריטיס, המתרחשת כאשר המעי הדק והקיבה דלקתיים. 

תסמינים של דלקת מעיים אצל כלבים

אם אתה מבחין שהכלב שלך חווה מאחדהתסמינים הבאים, בקר אצל הווטרינר

 • שִׁלשׁוּל
 • הֲקָאָה
 • אובדן תיאבון
 • תַרְדֵמָה
 • ירידה במשקל
 • אי נוחות בבטן
 • חום

התסמין השכיח ביותר של דלקת מעיים הוא שלשול. השלשול מלווה לעיתים קרובות בהקאות וירידה בתיאבון, ירידה במשקל ותרדמה. אם להקאה או לצואה של הכלב שלך יש מראה שחור, זה עשוי להצביע על דימום במעי הדק, ובמקרה זה, בקר מיד בווטרינר שלך. לפעמים, לכלבים יש שלשולים או הקאה ללא סיבה. אבל אם הכלב שלך חולה במשך ימים, עשוי להיות הסבר רציני. מקרים חריפים נפתרים במהירות ובדרך כלל באופן עצמאי, בעוד שדלקת מעיים כרונית או לא מטופלת יכולה להוביל לתסמינים חמורים יותר.

גורמים לדלקת מעיים

 • רעלנים : בליעת רעלים, כגון מוצרי ניקוי, צמחים רעילים ומזונות רעילים או מקולקלים עלולה לגרום לדלקת מעיים אצל כלבים. היכרות עם תרופה חדשה יכולה לגרום לתגובה דומה.
 • זיהום ומחלה : זיהום חיידקי, ויראלי או טפילי עלול להוביל לדלקת מעיים. חיידקי סלמונלה גורמים לרוב לקלקול קיבה. סרטן המעי יכול גם לגרום לתסמיני דלקת מעיים.
 • חסימת מעיים : אם הכלב שלך אוכל משהו שחוסם או מגרה את המעי הדק שלו, המעי עלול להיות דלקתי ולגרום לדלקת מעיים.
 • מתח : פחד קיצוני, מתח או חרדה עלולים לגרום לדלקת מעיים אצל כלבים. זה בדרך כלל משלב את הדלקת של המעי הדק והמעי הגס, הנקראת enterocolitis.

אבחון דלקת מעיים בכלבים

אם הכלב שלך מפגין תסמינים של דלקת מעיים במשך יותר מיום, עליך לבקר את הוטרינר שלך לאבחון. הווטרינר שלך יתחיל בדיון בהיסטוריה הרפואית של הכלב שלך ובביצוע בדיקה גופנית ובדיקות אבחון כמו ניתוח צואה, ניתוח דם, בדיקת שתן, אנדוסקופיה ובדיקות דמיון עשויות להתבצע כדי לקבוע את הגורם לדלקת המעי. התסמינים של דלקת המעי דומים לאלו של מחלות רבות בדרגת חומרה רחבה. אבחון נכון חיוני במתן טיפול מתאים לכלב. 

טיפול ומניעה

לאחר שהווטרינר שלך יקבע את הגורם לדלקת המעי של הכלב שלך, הוא ירשום תוכנית טיפול. לכלב שלך עשוי להיות מרשם לתילוע, אנטיביוטיקה וטיפול תומך כגון החלפת נוזלים ואיזון אלקטרוליט מחדש. תרופות נוספות עשויות לכלול תרופות נוגדות משתנים, תרופות נגד הקאות ונוגדי חומצות. חלק מהמקרים של דלקת מעיים יחלפו מעצמם. עם זאת, לאחר יום או יומיים של שלשול, הכלב שלך עלול להיות מיובש וזקוק להחלפת נוזלים. אם לא מטופלים, דלקת מעיים עלולה לפעמים להיות קטלנית בכלבים.

טיפול נגד פרעושים

ניתן לנקוט במספר אמצעי מניעה נגד דלקת מעיים. ודא שהכלב שלך מעודכן בכל החיסונים המומלצים שלו למניעת מחלות. תנו טיפול חודשי למניעת תולעי לב וכן טיפול נגד פרעושים כדי לסייע במניעת זיהומים טפיליים.

הטיפול נגד פרעושים לכלבים כולל מספר מוצרים:

כדורים נגד פרעושים לכלבים – מדובר בתכשיר טיפול ומניעה כנגד אלרגיה עורית הנגרמת ע"י פרעושים.

אמפולות נגד פרעושים– טיפול באמפולה לכלב באמצעות טיפות נגד פרעושים. יש לטפטף את האמפולה על גבי הכלב כדי לקבל הגנה לתקופה של עד חודש ימים.

הרחק מזון ואשפה מהישג ידם מהכלב שלכם, והשאר את כלבכם ברצועה כדי להימנע מחשיפה לחומרים מזיקים או למים מזוהמים.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן