גידול צ'ינצ'ילה – המדריך המלא

צ'ינצ'ילה

תוכן עניינים

מאמרים נוספים :

מדריך טיפול בצ'ינצ'ילה יכול להוות נקודת מוצא מועילה אם אימצת אחד מהיצורים החמודים הללו. ממגורים ובריאות ועד מזון והעשרה. תמצא כאן את כל מה שאתה צריך לדעת כדי לעזור לך להתחיל. 

ילידי הרי האנדים, הצ'ינצ'ילות יכולות להיות עצבניות ועצבניות כאשר הן מונחות לראשונה בסביבה לא מוכרת. אך ברגע שנוח להן, המכרסמים החכמים הללו יכולים להוות חיות מחמד ידידותיות.

בעלי חיים חברותיים באופן טבעי, צ'ינצ'ילות חיות בקבוצות הידועות בתור עדרים בטבע. הן אינן טובות לתקשר עם זנים אחרים. בגלל זה, תרצו לוודא שיש לכם זוג צ'ינצ'ילות כדי שיוכלו לארח אחד את השני.

שלא כמו כלב או חתול, צ'ינצ'ילות דורשות רמה גבוהה יותר של טיפול מיוחד כדי לשגשג. כלוב גדול, תזונה מזינה, גישה קבועה למרחצאות חול ושפע של העשרה סביבתית. כולם הכרחיים כשזה מגיע לעזור לחיית המחמד שלך להישאר מאושרת ובריאה. בואו נסתכל על כל אחד מאלה ביתר פירוט….

דיור וכלוב

כלובי אוגרים הם למעשה קטנים מדי עבור צ'ינצ'ילות, שדורשות הרבה מקום לנוע בהם. זריזה, פעילה ואקרובטית, הצ'ינצ'ילה תשגשג בכלוב רב-מפלסי שיש בו הרבה מקום להסתובב בו. 

באופן אידיאלי, בית הגידול לצ'ינצ'ילות שלך צריך להיות מינימום של מטר על מטר. כלוב גבוה חשוב במיוחד עבור צ'ינצ'ילות, שבטבע אוהבות לקפץ ולנתר. 

מכיוון שהם אוהבים ללעוס, אנו ממליצים להתרחק מכלובי עץ ולבחור במקום זאת בדגם של רשת תיל. אם כי הימנעו מחוט מגולוון מכיוון שהוא מכיל אבץ שעלול להיות רעיל אם נבלע.

כדאי גם לשקול לכסות את החלק התחתון של רצפת כלוב התיל בפרספקס. עץ לא מטופל או צורה אחרת של ריצוף קל לניקוי שכן זה יעזור למנוע טראומה לכף הרגל.

אוכל ותזונה של צ'ינצ'ילה

צ'ינצ'ילות הן אוכלי עשב, מה שאומר שהגוף שלהן נועד לאכול מזון מהצומח. החבר'ה הקטנים האלה אוכלים בעיקר בלילה. ומכיוון שהשיניים שלהם גדלות ברציפות לאורך כל חייהם, הם מסתמכים על דשא וחציר כדי לעזור להם לשמור על האורך והצורה הנכונים.

על מנת לשמור על צ'ינצ'ילה מאושרת ובריאה, אנו ממליצים על דיאטה המורכבת מהדברים הבאים:

 • חציר באיכות טובה – כגון חציר טימותי או חלופה אחרת דלת סידן, כמו עשב מטע, חציר שיבולת שועל או חציר אחו – הימנעו מחציר אספסת שעשיר מדי בסידן. חציר צריך להוות את עיקר דיאטת הסנטרים שלך ולהיות זמין עבורם לגישה 24/7.
 • כדורי צ'ינצ'ילה על בסיס דשא – בסביבות 1-2 כפות ליום.
 • פינוקים – ניתן לתת כמות קטנה של פירות יבשים, ירקות שורש, ירקות ירוקים דלי סידן או מדי פעם חתיכה של פירות טריים עתירי סיבים (כמו פרוסות תפוחים) פעם בשבוע.
 • מי שתייה – יש לספק מים טריים ונקיים בכל עת ולהחליף את המים מדי יום. 

הקפד להציג כל שינוי תזונתי חדש לאט כדי למנוע את האפשרות של הפרעה במערכת העיכול. שכן, לצ'ינצ'ילות יש מערכת עיכול עדינה מאוד. 

פעילויות העשרה

הצעת הצ'ינצ'ילה שלך שפע של העשרה סביבתית תעזור לשמור עליהן מגורה נפשית ופיזית. וכן לאפשר להן לבטא רבות מההתנהגויות הטבעיות שלהן. כגון לעיסה וקפיצה. 

כשזה מגיע למה לשים בכיס כלוב חיות המחמד שלך, קופסאות, מנהרות וצינורות הם רעיונות נהדרים שכן אלה מציעים שפע של הזדמנויות לחקר, להסתתר ולקפוץ, בעוד שענפי עץ יתחברו לאינסטינקט הלעיסה הזה ויעזרו ללבוש את השיניים שלהם. למטה באותו זמן. 

גלגל אוגר הוא עוד צעצוע העשרה נפלא ולמרות שהשם מרמז אחרת, הם לא מיועדים רק לחאמי – גם חברי הצ'ינצ'ילה שלנו נהנים מהתרוצצות טובה. רק הקפד לבחור בגלגל בעל צד מוצק כדי למנוע בהונות וזנבות זעירים להיתקע במרווחים וברצועות ולהתרחק מדגמי פלסטיק.

אמבטיות אבק

אמבטיות אבק צ'ינצ'ילה אולי לא נשמעות מיד כמו הדרך הטובה ביותר עבור המכרסם שלך לשמור על עצמו נקי, אבל בניגוד אלינו, בני האדם, חיית המחמד שלך לא דורשת קרצוף טוב עם שמפו ומים כדי לשמור על הפרווה שלו במצב טיפ-טופ. 

במקום זאת, צ'ינצ'ילות בטבע מתגלגלות באפר וולקני אשר לא רק מסיר לכלוך וזיהומים מהפרווה שלהן אלא גם סופג עודפי שמן. לא רק שאבק הוא דרך מצוינת עבורם לשמור על ניקיון, הם גם אוהבים להשתובב בו, כך שזו דרך נפלאה לתת דחיפה לבריאות הנפשית שלהם. 

תרצה לספק לצ'ינצ'ילה שלך אמבטיית אבק פעמיים עד שלוש בשבוע במשך כחמש עד 10 דקות בכל מפגש. ודא שאינך חורגת מההנחיות הללו, שכן רחצה בתדירות גבוהה מדי באבק עלולה לייבש את עור חבריך הפרווה ולגרום להתקלפות, גירוד ושריטות. 

בְּרִיאוּת של צ'ינצ'ילה

האם ידעת שלצ'ינצ'ילות יש סף כאב דומה לזה של אנשים? זה נכון! ההבדל היחיד הוא שהם לא טובים בהצגת סימנים חיצוניים של אי נוחות. עקבו מקרוב אחר ההתנהגות שלהם כדי לוודא שהם בסדר.

חלק מהסימנים הנפוצים של מחלה או פציעה שאתה עשוי להבחין בהם כוללים:

 • אובדן פרווה
 • רטיבות סביב העיניים או הפה
 • רגליים כואבות

כשמדובר בבעיות בריאותיות ספציפיות, אלו הן אלו שהצ'ינצ'ילה שלך תהיה הכי רגישה להן:

 • פצעי נשיכה כאשר שוכנים עם צ'ינצ'ילות אחרות
 • מחלות בדרכי הנשימה
 • שיניים מגודלות ומושפעות
 • בעיות במערכת העיכול, כגון נפיחות 
 • מצבי עור ופרווה, במיוחד זיהומים פטרייתיים
 • מכת חום 

עם האהבה והטיפול המתאימים, ניתן למנוע את רוב המחלות והפציעות הנ"ל. אך אם אתה מבחין בסטיות כלשהן בהתנהגות הרגילה של הצ'ינצ'ילה שלך, אנו ממליצים לך לפנות מיד לייעוץ והכוונה של הוטרינר שלך. 

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן